www.tourist-channel.sk - Tourist-Channel - Vtáctvo Slovenska
Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
07.03.2021
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

  
english

  english

Stránky vtáctvo Slovenska do dne±ného doa 07.03.2021, 04:03 nav±¶ívilo:
191656 žudí.

? ? pridaj nový článok ? ?

 
Nášľapové železá odsekli myšiakovi lesnému nohu!
 
 

  01/15/2004 - Nitra

Smrtiaca pasca, takzvané nášľapové železá, doslova odsekla nohu dravcovi - myšiakovi lesnému (Buteo buteo). K incidentu došlo dňa 8. 1. 2004 v blízkosti Nitry, povedľa rýchlostnej komunikácie vedúcej do Bratislavy. Náhodným svedkom tohto prípadu sa stal miestny poľovník, ktorý na miesto činu okamžite privolal hliadku polície.
Myšiak bol prevezený do chovnej stanice pre dravce a sovy, v rámci Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, kde bol ošetrený a kde zostal v rehabilitácii. Zranenie je však vážne a obete takýmto zraneniam neraz podľahnú. Ak sa aj myšiaka podarí úspešne doliečiť, navždy zostane handicapovaným jedincom, neschopným samostatnej existencie vo voľnej prírode.
Páchateľ tohto činu bude pravdepodobne stíhaný pre trestný čin pytliactva. Zároveň bola porušená poľovnícka legislatíva, ako aj zákon o ochrane prírody a krajiny.
Používanie nášľapových želiez je u nás zakázané už niekoľko desiatok rokov. Napriek tomu takéto prípady evidujeme takmer každoročne. Obeťami sa najčastejšie stávajú práve myšiaky lesné, ale aj iné druhy dravcov, napríklad jastraby lesné, či orly skalné.
Prenasledovanie dravcov má na Slovensku dlhú tradíciu. Nevraživosť voči tejto skupine operencov však často pramení iba z nepochopenia ich významu v našich ekosystémoch. Oveľa častejšie ako s použitím nášľapových želiez sú dravce odchytávané do tzv. jastrabích košov, alebo priamo likvidované odstrelom.
Podľa platných právnych predpisov nemožno v súčasnosti usmrcovať žiadneho dravca a veľmi prísne je postihované aj nelegálne obchodovanie so živými jedincami, ich vývinovými štádiami (vajcia), ako i s dermoplastickými preparátmi.


Obrázok: Myšiak lesný
Zdroj:home.wanadoo.nl/r.goedegebuur/plaatjes/buizerdp1.html
 
 
«    späť ...
 
 
 
 
tlač Vytlačiť obsah tejto stránky na tlačiareň.
,
uprav 
autor: Marek  Brindzík,     (3625)
 
Dnes má meniny: Meniny pre SR na WWW.Tourist-Channel.sk