Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
19.10.2021
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch

Roštár

Skutočná poloha obce Roštár
 Zvýraznená atrakcia:  Baňa na škrupinatú (bridličnú) hlinu
   
Roštár leží v juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria na neveľkej rovine a terasovek plošine pei sútoku Roštárskeho a Hankovského potoka.
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1318. V písomnostiach veľmožského rodu Ákošovcov sa uvádza ako Rester. Názov obce má nemecký pôvod.
Pôvodní obyvatelia sa zaoberali baníctvom a výrobou železa. Obec patrila štítnickým Bebekovcom - Csetnekyovcom.
V roku 1630 František Balassa de Gyarmath obec spustošil, vypálil a vyvraždil skoro všetkých obyvateľov. K tým, ktorí prežili Balassovu pohromu sa postupne prisťahovali z okolitých dedín slovanské rodiny. Baníctvo a hámorníctvo pomaly zanikali. V roku 1689 obec vyhorela a začiatkom 18. storočia ju postihol mor, ktorý si vyžiadal životy 130 občanov.
Novými osadníkmi sa obec postupne rozrastá, prácu nachádzajú v miestnej bani na škrupinatú (bridličnú) hlinu. Obec má bohaté školské tradície, počiatky existencie školy siahajú do rokov 1590-1592.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore