Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
09.07.2020
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

Erb

Handlová

Skutočná poloha mesta Handlová
 Zvýraznená atrakcia:  Gotický čiastočne zbarokizovaný kostol sv. Kataríny z 2.pol. 14. stor.
   
Handlová-Viadukt v Handlovej
Viadukt v Handlovej
V handlovskej kotline, v údolí obklopenom pohoriami Žiar, Kremnické vrchy a Vtáčnik sa rozprestiera druhé najväčšie mesto hornonitrianskeho regiónu – Handlová. V tomto modernom a rozvinutom mestečku s baníckou históriou žije približne 18 000 obyvateľov. K Handlovej patria dva sídelné útvary – Nová Lehota a Morovno.
Prvá zmienka o založení Handlovej je z roku 1376, keď mesto obdŕžalo zakladateľskú listinu. História mesta je úzko spätá s nemeckými kolonistami. Nielen nemeckú históriu mesta si môžeme dnes prezrieť v nemeckom múzeu vytvorenom Karpatskonemeckým spolkom.
Mesto dostalo právo organizovať jarmoky v roku 1839. Tie sa organizujú v modernejšej dobe podnes – máj Urbanský jarmok, september – Mestské banícke dni, november – Katarínsky jarmok.
S mestom Handlová sa neodmysliteľne spája banícka história. Prvé poznatky o výskyte uhlia na tomto území pochádzajú z roku 1784.
Historickou dominantou mesta je gotický čiastočne zbarokizovaný kostol sv. Kataríny (2.pol. 14. stor.). Veža s arkádovým prechodom a šindľovou baňou patrí k najkrajším na Slovensku. Zo sakrálnych stavieb zaujme kamenná stavba - Kostol Dobrého pastiera (r. 1941). V Novej Lehote stojí barokovo-klasicistický kostol sv. Mikuláša Biskupa (r. 1785), ktorého kolorit dotvára košatá koruna Sekvojovca mamutieho (r. 1843).
V meste pôsobí umelecký rezbár, Ján Procner, ktorého diela pozná celý svet a účinkovali v nejednej rozprávke. V dome p. Procnera je zriadená izba s muzeálnou expozíciou venovaná Handlovej a jej bohatej histórii. Galériu akademického maliara Rudolfa Cigánika, držiteľa ocenenia ,,najkrajšia známka sveta“ (r. 2000) nájdete v centre mesta - Hotel Baník.
Pre aktívny odpočinok Handlová ponúka množstvo turistických chodníkov, označených cyklistických trás. Vyhasnutá sopka zvaná Veľký Grič zďaleka púta pozornosť a za výstup na ňu zabezpečenými chodníkmi na východnej stene je odmena – nádherný výhľad na handlovskú dolinu. Vyšliapať si môžete aj vrchol Bieleho Kameňa a Malého Griča. Letnú a zimnú turistiku je možné realizovať v neďalekej rekreačnej oblasti Remata.
Miesto kľudu – mestský rybník – je vhodné pre turistov i rybárov v okolí ponúka možnosť prechádzok i občerstvenia v priľahlom motoreste. Na voľný čas je k dispozícií športová hala, plaváreň, futbalový štadión, 3 fitnes centrá, novovybudované relax centrum s tenisovými kurtmi, masážnym bazénom a saunou. Oddych v meste môže návštevník nájsť v mestskom parku, s fontánou a množstvom kvetinovej výzdoby. Handlová je dnes moderným mestom s rozvinutými službami, pripravené hostiť turistov, čo z mesta vytvára príťažlivé centrum atraktívneho mikroregiónu Handlovská dolina. Viac informácií sa dozviete na stránke mesta: www.handlova.sk

       
Domovská stránka mesta:
http://www.handlova.sk
Email adresa mesta:
sekretariat@handlova.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore