Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
09.07.2020
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Kamenná Poruba

Skutočná poloha obce Kamenná Poruba
 Zvýraznená atrakcia:  Gotické pamiatky v rímskokatolíckom kostole Všetkých Svätých
   
Kamenná Poruba-Pohľad na kostol a obec
Pohľad na kostol a obec
Obec Kamenná Poruba leží uprostred Rajeckej doliny pod horstvom Malá Fatra v doline Porubského potoka, 20 km južne od Žiliny v nadmorskej výške 420 m n. m. Pomenovanie dostala podľa toho, že ju založili v porúbanej hore na kamenistej pôde. Po prvýkrát sa spomína v roku 1368 v listine nitrianskeho konventu. Rozvíjala sa ako zemianska dedinka. Počet zemanov a ich kúrií sa postupne rozrastal a ich mená dokladajú prevažne slovenský pôvod. Zemianke tituly boli zrušené až v r. 1918.
Obyvatelia bývali oddávna roľníkmi, ale aj furmančili pri zvážaní dreva z hôr, a keď vznikli mlyny, pivovar, výrobne masla, sušiarne ovocia a pálenice, pracovali ako robotníci.
Máloktorá obec sa môže pochváliť tak ako Kamenná Poruba, že už v roku 1798 mala cirkevnú školu. Hoci len drevenú jednotriedku pokrytú slamou, ale o sto rokov neskôr, keď vyhorela, postavili novú murovanú. Poštový úrad mali Porubčania už v roku 1887 a notársky úrad v roku 1904.
Z pôvodnej dedinky, kde okrem zemanov žilo niekoľko roľníckych rodín, želiarov, podželiarov a pažitníkov, sa Kamenná Poruba rozrástla do dĺžky, krásy i počtom obyvateľov na vyše 1 800. Radová zástavba po oboch stranách Porubského potoka sa tiahne celé štyri kilometre.
Dominantou obce je rímskokatolícky neogotický kostol Všetkých Svätých z r. 1860. Stojí na mieste pôvodného gotického kostola zo 14. storočia, ktorého klenba sa pri zemetrasení prepadla. Zachovala sa gotická veža a vzácne gotické sochy, zreštaurované a umiestnené dnes na oltári. Tri okná ozdobujú vitráže akademického maliara Vincenta Hložníka. Z troch vežových zvonov je najstarší neskorogotický zo 16. storočia. V obci sa nachádzajú dve kaplnky z 19. storočia a pri kostole kaplnka z 20. storočia.
Obec má pekné okolie Rajeckej doliny, ktoré ponúka pešie i cyklistické výlety. Blízkosť kúpeľného mestečka Rajecké Teplice pozýva na k Labutiemu jazeru s ostrovom a možnosťou člnkovania či na termálne kúpalisko. Nie veľmi náročná je Rajecká cyklomagistrála, ktorá vedie cez Kamennú Porubu z jednej strany do Rajca z druhej do obce Konská.
Návštevníci Kamennej Poruby majú k dispozícii poštu, štyri obchody, tri pohostinstvá a reštauráciu s penziónom.

Občianske aktivity v Kamennej Porube:
Obecný športový klub
Klub dôchodcov
eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí
Občianske združenia Namsak, Kampo, Galileo
Únia žien Slovenska
Spevácke skupiny Porubčan a Kamenček
Modlitebné spoločenstvá
       
Domovská stránka obce:
http://www.obeckamennaporuba.sk
Email adresa obce:
obeckamennaporuba@stonline.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore