Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
18.11.2019
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Malatiná

Skutočná poloha obce Malatiná
 Zvýraznená atrakcia:  atraktívna príroda, Bačovské dni, Malatinské Rockovanie
   
Malatiná-Obec Malatiná
Obec Malatiná
V Malatinej kostolíček,
kolo neho drobný les...
spieva sa v miestnej piesni. To dokladá, že chotár je vo väčšine odlesnený a má poľnohospodársky charakter. Obec leží v Malatinskej kotline na hranici Oravy a Liptova ako v hniezde, kde ju strážia vrchy Lômy, Eliáš a Heliáš.
Najstaršie stopy po osídlení sú z praveku. Na starovek poukazuje nález keltskej mince, nazývanej Malatinský dukát. Po prvýkrát sa Malatiná písomne spomína v roku 1313 ako obec zemianska, neskôr aj ako valaská. Vyrástla na obchodnej ceste, po ktorej sa z Poľska vozievala soľ. Malatinčania teda furmančili, boli aj drevorubačmi, ale predovšetkým roľníkmi a chovateľmi oviec a dobytka. Kedysi bývalo v okolí obce aj niekoľko salašov, dnes je tam ovčia farma, kde sa vyrába bryndza a údené syry. Malatinčania vynikali ako zruční remeselníci – debnári, kolári, šindliari, stolári, tesári či kováči. Zhotovovali všetko, čo bolo potrebné k životu – domy, zariadenia, kuchynské riady i pracovné nástroje. Ženy priadli a tkali ľanové, neskôr bavlnené plátno i súkno z ovčej vlny. Koberce sa v Malatinej vyrábajú podnes a zručné tkáčky využívajú nielen tradičné ale i novšie techniky.
Malatiná-Okolie Malatinej - ráj hubárov
Okolie Malatinej - ráj hubárov
Podobu obce v minulosti ovplyvňovala príroda svojimi darmi. Zrubové chalupy pokryté šindľom a slamou sa vyskytovali v Malatinej ešte v prvej tretine 20. storočia. Dnes najstaršou stavbou obce je rímskokatolícky kostol Všetkých Svätých (r. 1804). Z pôvodného dreveného kostola (polovica 17. stor.) sa zachoval oltár s pietou Sedembolestnej Panny Márie, kazateľnica, svietniky (vyrobené v slávnej dielni Belopotockovcov) a zvon.
Na obrázku vidno, ako Malatinú obkolesuje prekrásna príroda, čo ju robí atraktívnou v lete i v zime. Tridsať studničiek a dva výdatné pramene uhasia smäd každého turistu. V septembri je vždy aktuálny cykloprechod malatinským chotárom. Turistická trasa po červenej značke Malatiná – Borové ponúka nádherný výhľad na celé okolie. Príťažlivé sú aj prechádzky Prosieckou či Kvačianskou dolinou. Za kúpaním sa oplatí zájsť na Liptovskú Maru (9 km), do Bešeňovej (15 km) či Tatralandie (20 km). Pre hubárov sú okolité lesy pravým hubárskym rajom. Do Malatinej prichádzajú návštevníci vždy v júli na festival valaskej kultúry Bačovské dni a v auguste na rockový festival Malatinské Rockovanie. Dlhú tradíciu má tiež Zimný peši a lyžiarsky prechod malatinskym chotárom. Po poriadnej vychádzke dobre padne posedieť si v spoločnosti srdečných Malatinčanov pri miske pirohov či halušiek s bryndzou, kabáčoch alebo babe a kyslom mlieku.
Kto raz vstúpi do malatinského chotára, očarený krásnou prírodou sa tam naisto vráti.

Nie každá obec či mesto sa môže pochváliť zobrazením na poštovej známke. Malatinej sa tej cti dostalo, lebo keď sa vyberali maľby z Národnej galérie do série umeleckých diel na známky, zaradili aj krajinomaľbu Miloša Alexandra Bazovského. Zobrazil na nej štylizovaný pohľad na domy v Malatinej.
Malatiná-       
Domovská stránka obce:
http://www.malatina.sk
Email adresa obce:
starosta@malatina.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore