Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
09.07.2020
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Belín

Skutočná poloha obce Belín
 Zvýraznená atrakcia:  Historické stavby na Gemersko-rimavskom okruhu Gotickej cesty
   
Obec uprostred Rimavskej kotliny je uložená v údolí Belínskeho potoka, ľavostranného prítoku rieky Rimavy. Zvlnený chotár dnes poväčšine tvorí poľnohospodárska pôda.
Obec hoci malá má stáročnú históriu. Podľa písomných dokumentov prvá zmienka o obci pochádza z roku 1349 a bola založená v lese Gerňanskej doliny. Osídlená však už bola na konci 12. storočia ako Beleyn. Časom sa jej názov menil, až napokon od roku 1920 sa nazýva Belín. Pôvodné obyvateľstvo bolo poddané kráľovskému županovi. Keď v roku 1682 Turci obec celkom zničili, zahynulo aj mnoho jej obyvateľov. Po odchode Turkov sa neskôr v obci zriadil urbariát. V minulosti boli Belínčania známi ako zruční remeselníci, ktorí vyrábali metly a kefy.
Najväčší rozkvet obce nastal po vzniku Československej republiky a po 2. svetovej vojne. Kultúra do obce prenikla veľmi neskoro. Prvú školu Belínčania postavili v r. 1943, ale potom sa obec počas niekoľkých desaťročí vzmáhala a modernizovala.
Najstaršou stavbou Belína je neoklasicistický kostol Reformovanej cirkvi z roku 1863, prestavaný v 20. storočí. Rimavskú dolinu ospieval štúrovský básnik Janko Francisci-Rimavský. Dnes jej historické krásy pripomínajú novodobé aktivity, medzi ktoré patrí projekt Gotická cesta a jej Gemersko-rimavský okruh. Poukazuje na historické architektonické skvosty, za ktorými sa oplatí ísť. Je to napríklad pôvodný gotický rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa z 12. storočia a kostol Reformovanej cirkvi zo 14. storočia v Rimavských Janovciach. V Žipe sa nachádza gotický evanjelický kostol zo 14. storočia s fragmentmi nástenných malieb a maľovaným oltárom a v Rimavskej Seči kostol z roku 1457 s klenutou krížovou rebrovou klenbou a lomenými gotickými oknami v presbytériu. Celkom na juhu, pod južným úpätím Slovenského Rudohoria návštevníci nájdu kúpele Číž s liečivou jódo-brómovou vodou, kam sa chodia liečiť pacienti najmä s chorobami pohybového ústrojenstva. Oplatí sa tiež ísť na výlet do historického mesta Rimavská Sobota, navštíviť Gombaseckú jaskyňu, jaskyňu Domica, zámok Betliar či hrad Krásna Hôrka, prípadne v chotári neďalekej obce Sútor prírodnú rezerváciu Ťahan so vzácnou flórou.
Belín je teda dobrým východiskom na zaujímavé výlety a exkurzie, ale i príjemnou obcou a dobrým hostiteľom pre návštevníkov a turistov.

       
Domovská stránka obce:
http://www.belin.gemer.org
Email adresa obce:
ocu.belin@post.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore