Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
08.03.2021
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Strekov

Skutočná poloha obce Strekov
 Zvýraznená atrakcia:  Výnimočný vinohradnícky región, pútnické miesto Cigléd, v okolí NPR Parížske močiare a alúvium potoka Paríž
   
Strekov-Pohľad na Strekov zo svahov vinohradov
Pohľad na Strekov zo svahov vinohradov
Rozsiahla obec Strekov sa v Podunajskej nížine rozkladá na západnom úpätí Pohronskej pahorkatiny medzi mestami Štúrovo a Nové Zámky.
Prvýkrát sa obec spomína v zakladateľskej listine opátstva Curt v Hronskom Beňadiku roku 1075. Dnes slovo Strekov predstavuje nielen obec ale aj výnimočný a najteplejší vinohradnícky región Slovenska a tiež sídlo šľachtiteľskej stanice, miesto vzniku niekoľkých známych odrôd viniča. Vďaka priaznivým pôdnym a klimatickým podmienkam pre juhozápadne situované vinohrady tu dozrieva hrozno na výrobu skvelého vína, ako je Rizling vlašský, Chardonnay, Alibert, či v Strekove vyšľachtený Devín a iné. Tradícia miestneho pestovania viniča siaha až do 15. storočia. Ojedinelou zaujímavosťou Strekova bolo, že vlastný vinohrad tu mala aj železničná stanica. Dnes v centre Strekova sa nachádza vinotéka s degustačnou miestnosťou. Dobré víno ponúknu návštevníkom aj v mnohých strekovských domoch spolu s chutnými južanskými delikatesami – škvarkovými pagáčikmi či štrúdľou.
Strekov priťahuje návštevníkov a turistov aj významnou historickou sakrálnou pamiatkou. Je to rímskokatolícky kostol Všetkých Svätých z r. 1397, ktorý postavili na mieste pôvodného dreveného kostolíka. Výraznou rekonštrukciou dostal novú podobu v barokovom architektonickom slohu. Pozoruhodný je hlavný obraz Všetkých Svätých v interiéri kostola a socha významného kňaza a spisovateľa Istvána Majera pred kostolom. Dvakrát do roka prichádzajú pútnici na pútnické miesto Strekova Cigléd, kde sa nachádza kaplnka a prameň liečivej vody.
Nielen pekná obec s historickými pamiatkami a jej vinohradnícka tradícia ponúka príjemné a zaujímavé zážitky. Okolie Strekova s Parížskymi močiarmi (184,05 ha) porastenými trstinou, ostricou a pálkami, kde sídli najväčší počet močaristých vtákov v strednej Európe, a kde pravidelne hniezdi na Slovensku vzácny trsteniarik tamaryškový, chriaštil malý či včeliarik zlatý, ktorý sa pred odletom do Ázie vykrmí na veľkej včelnici v Strekove, je príťažlivé pre milovníkov prírody, jej fauny a flóry. Táto oblasť, vyhlásená v roku 1994 za Národnú prírodnú rezerváciu, je tiež predmetom sústavného vedeckého výskumu biológov, predovšetkým ornitológov.
Strekov-Malí výletníci v rezervácii Parížske močiare
Malí výletníci v rezervácii Parížske močiare

       
Domovská stránka obce:
http://www.strekov.sk
Email adresa obce:
obec.strekov@stonline.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore