Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
09.07.2020
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Turčok

Skutočná poloha obce Turčok
 Zvýraznená atrakcia:  Pekná príroda Revúckej vrchoviny, banícka tradícia doložená pamiatkami
   
Turčok-Evanjelický kostol a zvonička v Turčoku
Evanjelický kostol a zvonička v Turčoku
Obec leží uprostred lesov Revúckej vrchoviny v doline potoka Turiec. Pravdepodobne vznikla na valaskom práve v polovici 14. storočia v panstve hradu Rákoš. Neskôr patrila šľachtickému rodu Bebekovcov. Prvá doložená zmienka je z roku 1427.
V polovici 16. storočia obec Turci celkom zničili a osídlená bola až na začiatku 17.storočia. Obyvatelia chovali ovce, pracovali v lesoch, pálili drevené uhlie a pracovali v železnorudných baniach. Turčok má ešte ďalšie miestne časti – Kríž a Železník. Na konci 19. storočia na Kríži založili banské sídlisko. Po vzniku I. československej republiky pracovali obyvatelia v baniach na Železníku. Bývalú banskú kolóniu pripomínajú pôvodné banícke domy, hudobný altánok s tanečnou plochou či kolkárska dráha. Historické pamiatky sa postupne reštaurujú. Nedávnu minulosť pripomína pamätník hrdinom Slovenského národného povstania, pretože veľká časť obyvateľov sa do povstania zapojila.
Na vŕšku nad obcou sa nachádza zvonica. Najstaršou a najvýznamnejšou stavbou obce je evanjelický kostol bez veže postavený v r. 1786 v klasicistickom slohu. Možnosti na výlety za zaujímavosťami kraja je oveľa viac. Pekná príroda a mnohé historické a kultúrne pamiatky ponúkajú vybrať si zaujímavé trasy. Vychádzky do dolín Lipovej, Zlatnej, Uhliarskej ale aj ďalších vedú prekrásnym Železníckym predhorím, podcelkom Revúckej vrchoviny, ktorému dominantu tvorí skosený vrch Železník (814 m n.m.). Na jeho úpätí ležia okrem Turčoka obce Sirk, Rákoš či Nandráž. V minulosti bol Železník oblasťou ťažby železnej rudy, ktorej história sa začínala písať už v rímskej dobe. Z tých čias sa našli pozostatky rímskej taviacej pece.
Smerom na juh prichádzame do Rákoša, kde nájdeme klenot románskej architektúry – kostolík s kazetovým stropom z polovice 13. storočia. Vzácne sú v ňom maľby zo 14. a 15. storočia. V chotári obce je archeologická lokalita bukohorskej kultúry a nálezisko z čias Veľkej Moravy. Na mieste nazývanom Zámoček sa nachádzajú ruiny stredovekého hradu z 2. polovice 13. storočia.
Turčok-Pamiatka na bývajú banícku osadu - kolkáreň
Pamiatka na bývajú banícku osadu - kolkáreň
Možnože návštevníkov zlákajú prechádzky do blízkych lesov, bohatých na lesné plody. Po takejto vychádzke iste si pochutia na vynikajúcej domácej špecialite – gemerských guľkách zo surových zemiakov a údeného mäsa, ktoré sa v Gemeri varia dodnes.

       
Email adresa obce:
obecturcok@stonline.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore