Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
09.07.2020
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Nižná Rybnica

Skutočná poloha obce Nižná Rybnica
 Zvýraznená atrakcia:  Vynikajúce turistické terény v CHKO Vihorlatské pohorie
   
Nižná Rybnica-Riečka Oka pri Nižnej Rybnici
Riečka Oka pri Nižnej Rybnici
Obec sa rozkladá v severovýchodnej časti Východoslovenskej nížiny. V prvej písomnej zmienke z roku 1333 sa Nižná Rybnica nazývala Rebnecke. Názov obce je odvodený od rieky, ktorá preteká obcou a pôvodne sa nazývala Rybnica, dnes Okna. Od Sobraniec je obec vzdialená iba 2 km a od Michaloviec 20 km. Má výhodnú polohu, lebo leží na hlavnej trase Košice – Michalovce – Sobrance.
Obec vznikla z dvoch častí. Z dolného konca situovaného pri potoku, kde stojí gréckokatolícky kostol z roku 1908, a z horného konca, kde od roku 1994 stojí nový pravoslávny chrám. Na hornom konci býval panský dvor barónky Tormovej, kde bývali aj kasárne a strelnica na Šajbe. Dnešní obyvatelia sú potomkami vojakov tohto oddielu.
V minulosti býval takmer celý chotár zalesnený prevažne dubinou. Lesy však postupne ustupovali poľnohospodárskej pôde a zostali z nich iba menšie úseky. Medzi miestnymi obyvateľmi je obľúbeným športom poľovníctvo. Chodia na bažanty, zajace a v hornej časti aj na vysokú a čiernu zver. Rozvinuté je športové rybárstvo. Pretekajúca Okna je dlhá 37 km, pramení pod Sninským kameňom vo Vihorlatskom pohorí a pri Nižnej Rybnici sa križuje s kanálom. Okna už nie je tak bohatá na ryby, ako bývala pred reguláciou, ktorá ochraňuje obec pred pravidelnými povodňami, ale rybári tu ešte stále majú pstruhovú vodu. Na iné druhy rýb chodievajú k miestnemu rybníku.
Z Nižnej Rybnice je veľa možnosti vychádzať na rekreačné i poznávacie výlety.
Pri návšteve Vyšnej Rybnice možno vidieť kultúrnu pamiatku mlyn a neoklasicistický kostol východného obradu. V neďalekých Sobranciach je zaujímavé múzeum elektronických gitár. Za drevenými kostolíkmi je možné ísť do Inoviec a Ruskej Bystrej. Pre turistov najpríťažlivejšia je CHKO – Vihorlatské pohorie, jedno z najlesnatejších území Slovenska, kde ešte sú zachované pralesné celky s pôvodnými druhmi fauny a flóry. Najvyšším bodom sopečného pohoria je vrch Vihorlat (1076 m n.m.). Nachádza sa tu mnoho značených turistických trás i náučné chodníky, čo ponúka dobré možnosti na turistiku. Vihorlat je tiež známy bohatými hubárskymi revírmi. Cez neďaleké Remetské Hámre, ktoré v 19. stor. boli baníckou a železiarskou obcou, je prístup k najväčšiemu jazeru, NPR Morskému oku. Nad ním sa vypína Sninský kameň, odkiaľ je krásny výhľad na panorámu okolia – na vrchy a doliny. Označený chodník vedie k PP Malému morskému oku. Kto dáva prednosť oddychu pri vode, má možnosť navštíviť obľúbenú Zemplínsku Šíravu a Vinnianske jazero.

       
Domovská stránka obce:
http://www.niznarybnica.sk
Email adresa obce:
oun.rybnica@stonline.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore