Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
18.11.2019
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

Erb

Osikov

Skutočná poloha obce Osikov
 Zvýraznená atrakcia:  Rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela v Osikove
   
Osikov-Letecký pohľad na Osikov
Letecký pohľad na Osikov
Obec sa rozkladá na východnom úpätí Čergovského pohoria v okrese Bardejov. Patrí k najväčším obciam v okrese a má dobudovanú infraštruktúru inžinierskych sietí.
Najstarší písomný doklad o Osikove je z roku 1296. Už vtedy sa obec nazývala podobne – Osiko, čo naznačuje že bola založená v osikovom háji. Obyvatelia oddávna boli roľníkmi, ale aj zručnými remeselníkmi, známi ako košikári a šindliari.
Kultúrno-historickou pamiatkou obce je pôvodne renesančný rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela z roku 1612. Má zaujímavú vežu, zakončenú štítovou atikou. Kostol uchováva vzácny renesančný kalich z r. 1545. Vedľa hlavného vchodu je umiestnený drevený kríž.
Kraj pod Čergovom je ideálny pre turistiku. K obľúbeným miestam Osikovčanov patrí Dalny brih, kopec za dedinou, kam chodievajú na prechádzky, pália vatry a opekajú si. Priamo z obce vedie turistický chodník do pôvabného pohoria Čergov. Pohorie Čergov sa tiahne severne od Košickej kotliny po hranice s Poľskom. Najvyšším bodom je Minčol (1157 m n. m.), turistami najviac navštevovaná je Lysá (1068 m n.m.), kde je lyžiarsky vlek a ubytovacie kapacity. Vychádzky do čergovských lesov sú príťažlivé aj pre tých, čo radi zbierajú lesné ovocie a huby. Na Čergove sa pre prípad zlého počasia nachádzajú aj útulne.
Osikov-Rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela v Osikove
Rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela v Osikove
Milovníci cyklistiky majú v Osikove možnosť napojiť sa na 12 km dlhý úsek Karpatskej cyklistickej cesty nazvanej Čergovská. Či už na bicykli alebo iným dopravným prostriedkom sa oddá spoznať rovnako zaujímavé okolie Osikova. V Raslaviciach sa nachádzajú dva kaštiele, v júni tam bývajú Šarišské folklórne slávnosti, v Galérii ľudového umenia Šariša je expozícia ľudových remesiel. Do Fričkoviec sa oplatí ísť aj v zime, lebo nad obcou sa nachádzajú lyžiarske vleky. V Hertníku je zaujímavý opevnený kaštieľ s vodnými priekopami a valmi, ktorý vznikol z pôvodného vodného hradu v 15. storočí. V blízkosti Hertníka sa v Čergovskom pohorí nachádza kaplnka sv. Anny, pútnické miesto obyvateľov kraja. Pre milovníkov umenia sú zaujímavé Tročany s NKP – dreveným kostolíkom sv. Lukáša z roku 1739 a s 18 obrazmi na ikonostase. Podobne aj do Hervatova sa oplatí si ísť pozrieť najstaršiu slovenskú gotickú drevenú stavbu – NKP rímskokatolícky kostol sv. Františka z Assissi z rokov 1593 – 1596. Obvodové steny kostola sú zo vzácneho tisového dreva, niektoré časti mobiliára v interiéri sú pôvodné.

       
Email adresa obce:
obecosikov@szm.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore