Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
15.08.2020
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

Erb

Malé Zálužie

Skutočná poloha obce Malé Zálužie
 Zvýraznená atrakcia:  Nálezy z neolitu a sídlisko z veľkomoravského obdobia
   
Obec je vzdialená iba 18 km od Nitry a rozkladá sa v západnej časti Nitrianskej pahorkatiny. Jej chotárom preteká riečka Radošinka, ktorá pramení v Považskom Inovci a vlieva sa do rieky Nitry. V Malom Záluží napája svojou vodou malú vodnú nádrž. Obec a chotár má nadmorskú výšku od 148 do 227 m.
Ako celé nitrianske územie tak aj Malé Zálužie bolo osídlené už v praveku. Dokladajú to archeologické nálezy z neolitu, sídlisko z veľkomoravského obdobia, aj z čias vzniku Uhorského štátu. Obec je písomne doložená už v roku 1390, keď patrila do majetku Topoľčianskeho hradu. Neskôr boli jej majiteľmi viaceré šľachtické rody.
Obyvatelia Malého Zálužia oddávna boli poľnohospodármi, ale dorábali aj dobré víno. Dnes sú známi aj ako včelári a chovatelia kvalitnej kaprovej násady. Spojenie obce so svetom umožnilo už v roku 1909 vybudovanie železničnej trate, žiaľ, ako regionálnu trať ju v roku 2003 zrušili. Dnes sa mnohí Malozálužania do obce radi vracajú na tradičné stretnutia rodákov.
Zaujímavé môžu byť výlety do blízkych obcí. Iba 2 km sú vzdialené Nové Sady, kde možno navštíviť tolerančný evanjelický a.v. kostol z roku 1786, rímskokatolícky kostol sv. Štefana z roku a pozrieť si aj renesančný kaštieľ, zvonicu a kamenný kríž z roku 1790. Keďže v časti obce Sila sa narodil básnik slovenskej katolíckej moderny Janko Ďurka-Silan, nájdu návštevníci aj pamätnú tabuľu na jeho rodnom dome. 3 km vzdialené Hruboňovo ponúka historické pamiatky z 18. storočia – súsošie na kalvárii, zvonicu i barokovo-klasicistický kaštieľ. V neďalekých Šuriankach sa nachádza kostol z polovice 17. storočia, ktorý neskôr rekonštruovali.
Osobitne veľkým zážitkom je návšteva Nitry, vzdialenej od Malého Zálužia 18 km. Tu možno obdivovať architektonické a archeologické bohatstvo, ktoré dokladá našu slovanskú históriu: hradnú časť, Horné mesto, Dolné mesto s renesančnými, barokovými i klasicistickými palácmi a domami.
Pre gurmánov, obľubujúcich kvalitné vína, nie je problémom v tomto žírnom nitrianskom kraji ochutnať v ktorejkoľvek obci zlatistý mok, pre ktorý sa hrozno dorába na sprašovej Nitrianskej pahorkatine. A nemusí byť k tomu pečená hus, postačia tie chutné doma na sporáku upečené lokše, ktoré tu každá gazdiná vie pripraviť.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore