Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
29.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Kežmarok

Skutočná poloha  Kežmarok
 Zvýraznená atrakcia:  Hrad (1463), Ev.Lýceum (1775), Artikulárny kostol (1717), Basilica minor
   
Kežmarok-Mapka
Mapka
Kežmarok - mesto pamiatok a festivalu EĽRO.
Prvá písomná zmienka o meste je z r. 1251, mestské práva boli získané v r. 1269. Združenie obcí kežmarskej oblasti so sídlom v Kežmarku a s predsedom Ing. Františkom Groholom sa zameriava na ochranu životného prostredia a rozvoj oblasti.
V blízkosti mesta sú TANAP (Vysoké a Belianske Tatry), PIENAP (Pieniny), Belianska jaskyňa.
Najznámejšie historické pamiatky v meste sú: hrad z r. 1463, ev. Lýceum (národná kultúrna pamiatka) z r.1775, drevený ev. artikulárny kostol (národná kultúrna pamiatka) z r.1717, Basilicaaa minor-kostol sv. Kríža z r. 1498.
V okolí mesta sú najznámejšie: Spišský hrad (40 km) a pútnické miesto "Mariánska hora" v Levoči (25 km).
V blízkom okolí je možná pešia turistika a cykloturistika, z blízkeho letiska Poprad - Tatry (15km) sú možné vyhliadkové lety. Lyžovačka je možná v mestskom lesoparku Sever na dvoch zjazdovkách (300+300m) s celkovou kapacitou vlekov 1 250 os/h, možnosť umelého zasnežovania, večernej lyžovačky pri umelom osvetlení, možnosť behania na lyžiach.
Kežmarok-Radnica
Radnica
V meste býva mimoriadna osobnosť: Ladislav Kulanga - chatár Skalnej chaty a najsilnejší nosič vo V. Tatrách, držiteľ niekoľkých svetových rekordov v nosení.
V posledných 10 rokoch navštívili mesto nasledovné osobnosti: Emil a Dana Zátopkovci, generálny riaditeľ Svetovej organizácie duševného vlastníctva WIPO Dr. Arpád Bogsch, veľvyslanec USA v SR S.Russel, predseda Krajinského snemu Bádenska-Wurttemberska Peter Straub, delegácia Národnej gardy štátu Indiana z USA, veľvyslanec USA v SR Ralph Johnson, veľvyslanec SRN v SR Dr. Ludger Buerstedde, veľvyslanec Kórejskej republiky v ČR Myung Chul Hahm, veliaci generál Národnej gardy štátu Indiana z USA R.Mitchell, prezident SR Ing. Rudolf Schuster, CSc., Dr.h.c., predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, veľvyslanec SRN v SR Dr. Frank Lambach, veľvyslanec ČR v SR Rudolf Slánský, zástupcovia Domobrany Nórska, veľvyslanec Poľskej republiky v SR Jan Komornicki spolu s ministrom obrany PR Bronislawom Komorowskim.
V meste žili nasledovní významní literáti a vedci:
P.J.Šafárik, K.Kuzmány, J.Chalupka, S. Chalupka, J.Kráľ, S.Tomášik, P.O.Hviezdoslav, J.Záborský, M.Rázus, I.Stodola, A.Stodola, P.Bohúň, L.Mednyánszky, V.Alexander, D.Frölich, D.Fischer.
V 15. - 19. storočí pracovalo v meste až 38 remeselníckych cechov. V súčasnosti je v meste zachovávaná tradícia hlavne umeleckých a úžitkových remesiel.
Najznámejšími kultúrnymi ustanovizňami v meste sú: Múzeum - hrad, Múzeum historického nábytku, Galéria múzea, Galéria Mestského kultúrneho strediska. V blízkom kaštieli v Spišskej Belej- Strážkach (6 km) je Slovenská národná galéria. Najznámejšou kultúrnou slávnosťou mesta je podujatie európskeho formátu - medzinárodný festival remesiel "Európske ľudové remeslo" (založené na tradícii ľudových remesiel), ktoré sa uskutočňuje každoročne počas druhého víkendu v júli.
Počas roka je bohatý výber z kalendára kultúrnych podujatí mesta.
Kežmarok-Nový evanjelický kostol
Nový evanjelický kostol
V meste pôsobia: folklórny súbor Magura a detské folklórne súbory Maguráčik a Goralik.
Z ostatných športových príležitostí ponúka mesto tenis, rybolov (2 rybníky), poľovačky, korčuľovanie.
V meste je otvorené kúpalisko (dĺžka 33 m) s ohrievanou vodou s prevádzkou v letnom období. V Poprade (15 km) je krytá plaváreň (dĺžka 50 m) s celoročnou prevádzkou. V kúpeľoch Vyšné Ružbachy (25 km) sa liečia srdcovo-cievne ochorenia, duševné ochorenia (z práce v atómových elektrárňach, baniach), chronická bronchitída, choroby pohybového ústrojenstva.
V blízkom Vrbove (6 km) je areál geotermálnych kúpalísk s prevádzkou v letnom období.
Spracoval: Ing. Stanislav Škára

       
Domovská stránka :
http://www.kezmarok.sk
Email adresa :
primator@kezmarok.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore