Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
20.06.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Betliar

Skutočná poloha obce Betliar
 Zvýraznená atrakcia:   Evanjelický a Rímskokatolícky kostol
   
Betliar-

Obec leží v juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria v doline rieky Slaná. Prvá známa písomná zmienka o Betliari je z roku 1330. Uvádza sa pod názvom Bethler ako vlastníctvo predkov rodiny Štítnických (Četnekovcov).
Vznik obce súvisí s nerastným bohatstvom Volovských vrchov, kde sa ťažili vzácne kovy. Baníctvo v druhej polovici 15. storočia upadalo. Baníci postupne opúšťali obec alebo splynuli s prichádzajúcimi valachmi.
Od roku 1642 stala sa obec dedičným vlastníctvom Andrássyovcov. Koncom 18. storočia ožilo baníctvo a nastal rozmach železiarstva. V obci bola vysoká pec a dva hámre, v roku 1847 pribudla valcovňa a v roku 1853 druhá pec. Železiarske podniky koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia zanikli.
Obyvatelia naďalej pracovali v poľnohospodárstve, lesníctve a v rozšírenej miere sa zaoberali remeslami. Andrássyovci si ešte na začiatku 18. storočia vybudovali renesančnobarokový kaštieľ na mieste bývalého bebekovského hrádku, ktorý bol obývaný do roku 1945 ako poľovnícky kaštieľ.
V rokoch 1792 - 1795 ho dali prestavať do klasicistickej podoby a obklopili ho anglickým parkom.
Históriu obce z historických objektov dotvárajú kostoly evanjelický a.v. a rímskokatolícky.

       
Domovská stránka obce:
http://www.betliar.ocu.sk
Email adresa obce:
obec.betliar@stonline.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore