Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
16.04.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Liptovský Mikuláš

Skutočná poloha mesta Liptovský Mikuláš
 Zvýraznená atrakcia:  Kostol sv. Mikuláša, Múzeum J. Kráľa, Synagoga
   
Poloha: (577 m n.m.) Mesto leží uprostred Liptovskej kotliny, je obklopené končiarmi Nízkych a Západných Tatier a Chočských vrchov. Rozkladá sa prevažne na severnom brehu rieky Váh, severozápadne od mesta sa nachádza vodná nádrž Liptovská Mara.
Vďaka kráse okolitej prírody, krasovým javom, hojnému výskytu minerálnych prameňov, množstvu kultúrno-historických pamiatok, pamiatok ľudovej architektúry, živého folklóru sa Liptov stal vyhľadávaným strediskom letného a zimného cestovného ruchu.
História: Mesto bolo osídlené už v dobe bronzovej. Významné bolo aj slovanské osídlenie.
Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1286. V 14. storočí dostalo mestečko právo trhu. V roku 1677 sa Lipt. Mikuláš stal sídlom župy a stálym miestom zasadania župných zhromaždení a súdu.
V roku 1713 tu súdili zbojníka Jura Jánošíka. 18.storočie znamenalo rozširovanie počtu remesiel. V 19. storočí sa mesto stáva strediskom kultúrneho, národného a politického života.
Bola tu založená prvá verejná knižnica (r.1829), pôsobilo prvé ochotnícke divadlo (r.1830), vznikol kultúrny spolok Tatrín (r.1844).
V Mikuláši bol spísaný prvý politický program Slovákov - Žiadosti slovenského národa (r.1848). Koniec 19. storočia a začiatok 20. storočia je spojený s organizovaným hnutím robotníkov.
Pamätný je 1.máj 1918, keď mikulášski garbiari vystúpili proti vojne a za vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Druhá svetová vojna poznačila osudy mnohých jeho obyvateľov, najmä však Židov, ktorí boli v transportoch odvážaní z mesta.
Po druhej svetovej vojne nastal celkový rozvoj mesta a Mikuláš sa stal administratívnym, hospodárskym, kultúrnym a turistickým centrom stredného Liptova.
Pamiatky mesta: Kostol sv. Mikuláša, Múzeum J. Kráľa, Mikulášska mučiareň, Synagóga, Tatrín a Žiadosti slovenského národa, Rodný dom Rázusovcov, Galéria P. M. Bohúňa, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.
Zaujímavosti okolia: Demänovské jaskyne, Važecká jaskyňa, termálne kúpaliská v Bešeňovej a Liptovskom Jáne, Artikulárny kostol v Svätom Kríži, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, rezervácia ľudovej architektúry vo Vlkolínci, vodné mlyny na Oblazoch, keltská usadlosť Havránok.
Možnosti športového vyžitia: turistika, cykloturistika, vodné športy, zjazdové a bežecké lyžovanie, snowboarding, skialpinistické lyžovanie, menej tradičné druhy športov: rafting, paragliding, horolezectvo, návšteva verejnosti neprístupných jaskýň, jazda na koni.

       
Domovská stránka mesta:
http://www.mikulas.sk
Email adresa mesta:
mikulas@mikulas.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore