Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
01.12.2023
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

Erb

Martin

Skutočná poloha mesta Martin
 Zvýraznená atrakcia:  Slovenská národná knižnica, Múzeá
   
Martin-Centrum Martina s novou pešou zónou
Centrum Martina s novou pešou zónou
Mesto Martin, vyhlásené v roku 1994 za Centrum národnej kultúry Slovákov, centrum regiónu Turca, leží na rieke Turiec obkolesené Veľkou a Malou Fatra, pohorím Žiar a Kremnickými vrchmi.
Vzhľadom na jeho výhodnú polohu bolo osídlené už v praveku. Prvá písomná zmienka o Ville Sancti Martini, predchodcu Martina, je z roku 1284. V roku 1340 udelil mestu kráľ Karol Róbert mestské práva.
Mestom preteká rieka Turiec, ktorá je aj chráneným náleziskom hlavátky.
Martin v minulosti často určoval smer slovenských dejín. Žilo, tvorilo a pôsobilo tu veľa známych i menej známych národných dejateľov, spisovateľov, divadelníkov, novinárov, výtvarných umelcov hercov i iných činorodých ľudí. Mesto má v súčasnom období viac ako 60.000 obyvateľov.
Rekonštruované centrum s novou pešou zónou láka návštevníkov k príjemným prechádzkam i k príjemnému posedeniu.
Mesto leží v nadmorskej výške 394 m nad morom. Priemerná ročná teplota je 7,4 °C. Slnečný svit trvá približne 1300 hodín ročne, a snehová pokrývka trvá 50-80 dní v roku., na blízkych horách 120 až 160 dní, čo je ideálnym predpokladom pre zimnú turistiku, zjazdové lyžovanie a beh.
Martin-Martinské hole
Martinské hole
Turčianska galéria - stále expozície moderného slovenského výtvarného umenia, výstavy regionálnych umelcov,
Divadlo SNP - stála scéna,
Matica Slovenská - národná vedecká a kultúrna inštitúcia,
Slovenská národná knižnica - 5 mil. tlačených, rukopisných a muzeálnych dokumentov,
Pamätník slovenskej literatúry - literárne múzeum,
Múzeum Andreja Kmeťa - prírodovedné múzeum so stálou expozíciou Príroda Turca, malé tematické výstavy,
Múzeum Martina Benku - dom národného umelca, maliara, grafika, ilustrátora , ktorý žil a tvoril v Martine do roku 1971, významného slovenského maliara, ktorý sa preslávil v Paríži,
Slovenské národné múzeum - Etnografické múzeum- expozície sú zamerané na prezentáciu a dokumentáciu života Slovákov v minulosti a poriadanie rôznych príležitostných výstav,
Múzeum slovenskej dediny (skanzen) - najväčšia a veľmi zaujímavá expozícia objektov slovenskej ľudovej architektúry na Slovensku,Pravidelné podujatia - remeselníci, folklórne vystúpenia, ľudové umenie.
Veľa kultúrnych pamiatok, zachovalá príroda, dobré podmienky pre letnú turistiku, zimné športy, cykloturistiku, rybolov a možnosti na aktívny odpočinok predurčujú Martin a jeho okolie k ideálnejk dovolenke i školským tematickým výletom.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore