Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
29.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Medzibrod

Skutočná poloha obce Medzibrod
 Zvýraznená atrakcia:  Kostol a kaplnka Sv.Jána Nepomuckého
   
Medzibrod-

Obec Medzibrod leží východne od Banskej Bystrice na pravom brehu rieky Hron v nadmorskej výške 390 m. Chotár obce sa rozprestiera na obidvoch brehoch Hrona. Kataster obce má rozlohu 1708 ha. Obec má v súčasnosti 1325 obyvateľov.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1455, kedy sa názov obce uvádza ako Megywbrodye. Obec v tejto dobe patrila Ľupčianskemu panstvu.
Obyvatelia sa okrem poľnohospodárstva zaoberali aj výrobou nožov a boli známi aj ako chovatelia lovných sokolov pre Ľupčianske panstvo. Neskôr boli známi ako podomoví obchodníci - čipkári.
V katastri obce sa v minulosti ťažilo zlato a železná ruda a do roku 1946 antimón.
Pozoruhodnosti, rarity, zaujímavosti
Medzibrod-Pohľad na obec
Pohľad na obec
Z pamiatok treba spomenúť kostol z r. 1791 zasvätený patrónovi obce sv. Jánovi Nepomuckému.
V obci sú zachované dva domy, ktoré predstavujú pôvodnú ľudovú architektúru. Typickým príkladom je dom U Zvonicov, v ktorom obec plánuje zriadiť pamätnú izbu.
Ubytovacie kapacity sú pomerne obmedzené. Ubytovacie a stravovacie služby poskytuje rekreačné zariadenie "Hubert" chata pod Sokolom a priamo v obci reštauračné zariadenie Klub u raka.
Na športové využitie slúži športový areál s futbalovým a tenisovým ihriskom a kúpaliskom. Priaznivci zimných športov využívajú lyžiarske stredisko Bánik so 700 m dlhým vlekom.
Medzibrod-Kostol Sv.Jána Nepomuckého
Kostol Sv.Jána Nepomuckého
V katastrálnom území obce sa nachádza prírodná rezervácia Mačková o rozlohe 42,23 ha. Je typickou ukážkou bukových a borovicových porastov na vápencovom podloží. Celá lokalita sa vyznačuje bohatým výskytom chránených a vzácnych druhov rastlín.
V údolí potoka Vyvieranica je zaujímavý prírodný úkaz.Je to vyvierajúci prameň, ktorý celou svojou výdatnosťou napája potok totožného mena.

       


   ...ďaľšie obrázky obce Medzibrod:
Medzibrod-Kaplnka Sv.Jána Nepomuckého
Kaplnka Sv.Jána NepomuckéhoInfo:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore