Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
29.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Muráň

Skutočná poloha obce Muráň
 Zvýraznená atrakcia:  Muránsky hrad
   
Muráň-Obec Muráň
Obec Muráň
Obec Muráň vznikla v roku 1321 pri majeri pod Muránskym hradom. Hrad sa spomína už v roku 1271 a rozprestiera sa pri vápencovom brale vrchu Cigánka, ktoré dominuje celému kraju. Hrad mal bohatú a dramatickú históriu a od roku 1702 chátra.
Dnes ostalo po ňom už len rumovisko 360 m dlhé a 96 m široké. Muráň bol súčasťou bohatej a vyspelej železiarskej oblasti Muránskeho panstva, ktorému patrili nielen desiatky obcí na Gemeri, ale aj Horehroní a Spiši.
K slávnym historickým obdobiam patrí aj husitské obdobie ( 2.pol. 15.stor.), keď hrad patril Jiskrovým bratríkom tzv. muránskym Čechom a preslávila ho veľká romantická láska Márie Szechyovej, známej ako „Muránska Venuša“ k F. Vesselénymu v 17. stor.
V 19. storočí sa obyvatelia zaoberali výrobou dosák a šindľov, chovom oviec, dobytka a koní, ale aj výrobou známej muránskej kameniny a keramiky.
Dominantou obce je rímsko-katolícky kostol postavený Coburgovcami v neogotickom štýle na prelome 19. a 20. storočia. K výrazným architektonickým pamiatkam patrí aj barokovo-klasicistická fara, klasicistická budova hotela Koruna a klasicistický kaštieľ z roku 1800, dnes sídlo obecného úradu.
Muráň-Muránsky hrad
Muránsky hrad
Pre dnešnú obec je charakteristický chov koní na Veľkej lúke, kde sa každoročne usporiadava Western Riding & Rodeo.
Návštevníci obce a Muránskej planiny sa môžu ubytovať v Chate pod hradom alebo v penziónoch Muráň a Vrbjarová. Komplexné služby – ubytovanie, bazén, sauna, fitnes Vám poskytne rekreačný areál SLOVMAG na Prednej Hore. Tu môžete využiť i služby jazdy na koňoch p. Sládečka.
V zime je v prevádzke 400 m lyžiarsky vlek priamo v obci. Môžete sa tiež zúčastniť tradičného zimného prechodu Muránskou Planinou.

       
Domovská stránka obce:
http://www.muran.sk
Email adresa obce:
obec.muran@mail.t-com.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore