Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
16.04.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Myjava

Skutočná poloha mesta Myjava
 Zvýraznená atrakcia:  Evanjelický kostol, Myjavský folklór
   
Myjava-Evanjelický kostol
Evanjelický kostol
Mesto Myjava je centrom rázovitej kopaničiarskej oblasti, ktorá sa rozprestiera na rovnomennej Myjavskej pahorkatine, tvoriacej pomedzie medzi Slovenskom a Moravou. Myjava ako obec bola založená v roku 1586. Jej prvú kolonizáciu tvorili pred Turkami utekajúci obyvatelia južných častí Slovenska a následnú druhú, tzv. valašskú kolonizačnú vlnu zasa obyvatelia z Trenčianskej a Oravskej stolice.
Daniel Karman sa zaslúžil o vybudovanie najstaršej, dodnes zachovanej stavby - pôvodného evanjelického kostola z roku 1711. V roku 1785 bol vybudovaný nový evanjelický kostol a k nemu v roku 1856 pristavaná veža - dominanta vtedajšej i súčasnej Myjavy. 19.septembra 1848 bola na verejnom zhromaždení ľudí na Myjave vyhlásená a prítomným ľuďom potvrdená Slovenská národná rada za predstaviteľku politickej a vojenskej moci Slovenska, ako prvý národný orgán v dejinách Slovákov.
Úpadok remesiel na konci 19. storočia, spojený s národnostným a hospodárskym útlakom, prejavil sa v tomto kraji vysťahovalectvom do USA, a čiastočne i do Kanady a Argentíny. V USA sa Myjavčania najčastejšie usídľovali vo veľkomestách New Yorku, Chicagu, Clevelende, ale aj v menších mestách na východnom pobreží v štátoch New York a Pensylvánia, ako aj v Severnej Dakote a Texase. No najväčším strediskom tunajších vysťahovalcov sa stalo mestečko Little Falls v štáte New York.
Myjava-Športové možnosti
Športové možnosti
Myjava-Športové možnosti
Športové možnosti
Novou kapitolou v dejinách Myjavy sa stalo v roku 1937 zahájenie výroby armatúr vo firme Tauš neskôr Slovenská armatúrka.
Myjava pre svojich občanov, ale i pre návštevníkov, dnes ponúka aj športové využitie v mnohých moderných objektoch vybudovaných pre letné i zimné športy, ale aj rekreačno-kultúrne zázemie, aké poskytuje neďaleká Stará Myjava i prírodný amfiteáter v Trnovcoch, ktorý je aj miestom významných folklórnych slávností. No Myjava a jej okolitý kopaničiarsky kraj, to je aj významná etnografická lokalita s vlastnou ľudovou kultúrou i folklórnymi tradíciami, ktoré dnes prezentuje súbor Kopaničiar i folklórna skupina Kýčer z Turej Lúky, dnes patriacej do mesta Myjavy.
Pre tých, čo chcú bližšie spoznať tento kraj, ktorý vo svojich dielach zachytila spisovateľka Zuzka Zguriška i maliar Štefan Bednár, ponúka Myjavská pahorkatina množstvo turistických trás, smerujúcich na neďaleké vrchy Bielych i Malých Karpát - na Javorinu, Poľanu, Bradlo či na starodávny Čachtický hrad alebo Branč, a zároveň obohatených o pohľady na malebné lesíky, vŕšky, doliny o roztrúsené kopanice, ktoré tvoria neodmysliteľnú súčasť Myjavy.

Myjava-        Myjava-


   ...ďaľšie obrázky mesta Myjava:
Myjava-Folklórne slávnosti v Myjave
Folklórne slávnosti v MyjaveInfo:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore