Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
24.07.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch

Očkov

Skutočná poloha obce Očkov
 Zvýraznená atrakcia:  Mohylový kniežací hrob
   
Očkov-

Obec leží 14 km juhozápadne od Nového Mesta nad Váhom. Archeologická lokalita.
Prvá písomná zmienka je z r. 1321 pod názvom Wchkou. Patrila Ocskayovcom, v 18. st. časť čachtickému panstvu. Roku 1709 ju vyplienili cisárske vojská. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom a vinohradníctvom.
Dnes má obec katastrálny výmer 494 ha a 452 obyvateľV strede obce je kaplnka sv. Cyrila a Metoda s neoklasicistickými fasádami. Bola postavená r. 1860 - 1881.
Kúria je baroková z r. 1770, okolo r. 1830 prestavaná a rozšírená.
Mariánsky stĺp je barokový a bol postavený v r. 1749. Na vysokom stĺpe je socha Madony. V dedine sa nachádzajú zvyšky kaštieľa.
Očkov-Mohylový kniežací hrob
Mohylový kniežací hrob
Z Ocskayovcov bol najznámejší Ladislav Ocskay. Narodil sa r. 1665, ako veliteľ vojsk si vyslúžil prezývku "Rákocziho blesk". Od Františka Rákocziho II. dostal ako odmenu majetok v Stropkove. V službe bol však neverný, raz stál na strane kurucov, raz labanovcov, čo ho stálo hlavu. Popravený bol v r. 1710. Udalosti popisuje kniha Móra Jókaia "Milovaný až po popravisko".
Nad obcou sa nachádza významná archeologická lokalita. Je to sídlisko zo st. doby bronzovej, mohylový kniežací hrob (kamenná konštrukcia priemeru 25 m s 8 m hĺbkovou komorou) z ml. doby bronzovej. Odkrylo sa tu asi 250 hrobov, unikátny je nález alabastrovej urny, ktorá nemá obdobu v celej barbarskej Európe. Lokalita sa pripravuje tak, aby bola pamiatkovo upravená so stálou muzeálnou expozíciou. Na jej území sa predpokladá i situovanie povesťami opradenej "Krvavej krčmy", v ktorej ozbíjali a zavraždili bohatých pocestných.
Obec Očkov je od kúpeľného města Piešťany vzdialená iba 11 km, od města Vrbové rodiska Mórica Beňovského 7 km a od obce Čachtice 10 km.
Kultúrne slávnosti: Raz v roku sa v obci konajú hody - na Cyrila a Metoda 5.7.
Hudobné telesá: Amatérska hud. skupina Axióm.

       
Email adresa obce:
obec.ockov@stonline.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore