Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
27.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Plavé Vozokany

Skutočná poloha obce Plavé Vozokany
 Zvýraznená atrakcia:  Rybník s rozlohou 24 ha
   
Plavé Vozokany-Obrázky z obce
Obrázky z obce
Obec Plavé Vozokany leží v severovýchodnej časti Podunajskej nížiny na východnom okraji Pohronskej pahorkatiny medzi riečkou Žitavou a riekou Hron.
Z územno-právneho hľadiska sa obec nachádza v Nitrianskom kraji, v okrese Levice, juhozápadne od okresného mesta Levice a západne od mestečka Želiezovce.
K obci Plavé Vozokany patrí i obecná časť Medvecká. V súčasnosti má obec 980 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1327, keď patrila zemanom z Vozokán-Fako de Legényi, neskoršie Huňadyovcom, následne Ordódyovcom.
V roku 1683 sa spomína evanjelická škola s učiteľom Jánom Laurentiusom. Evanjelici si začali stavať kostol v roku 1782, v tomto období sa obec hlavne vďaka poľnohospodárstvu výrazne rozmohla. V tomto období pracovali v obci 2 mlyny, 7 železiarov-kováčov.
Dnešnú obec možno charakterizovať ako poľnohospodársku, toto odvetvie i v súčasnosti určuje život obce.
Obci dominuje evanjelický kostol a.v., ďalej bývalá kúria Ordódyovcov-tzv. kaštieľ, ktorý tri desaťročia patril ZDŠ v obci. V súčasnosti túto budovu pre svoje potreby využíva PD Plavé Vozokany, v jej podzemí sa nachádza vínna pivnica.
Najväčší rozmach obec zažila v 70-tych rokoch, keď postupne boli postavené ZDŠ - nová budova v roku 1974, kultúrny dom - v roku 1976, rekonštrukcia budovy MŠ, ktorá má viac ako 50-ročnú tradíciu a bola prvou MŠ v okrese Levice. Ďalej predajňa Potravín, nový športový areál a iné stavby boli rekonštruované a prestavané.
V tomto období obec dokončila celoobecný vodovod, v budúcom roku sa bude realizovať plynofikácia obce.
V oblasti kultúry sa obec hrdí folklórnou skupinou Vozokanka, ktorá spolu s detským folklórnym súborom Vozokanček robí dobré meno obce.
V roku 1995 bol rekonštruovaný pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny i okolité priestranstvá.
Služby občanom zabezpečujú tri predajne potravín, dve pohostinstvá. V blízkosti obce (12 km) sa nachádza termálne kúpalisko Podhájska, termálne kúpalisko Santovka (25 km), kúpalisko Margita-Ilona (25 km). V blízkosti obce (1 km) sa nachádza rybník s rozlohou 24 ha, s možnosťou rybolovu.
V oblasti športu obci dlhé roky dominuje futbal s novým športovým areálom, v minulosti i hokej a stolný tenis.
Kontaktné adresy:
- Obecný úrad, 935 69 Plavé Vozokany č.115, starosta Július Sádovský, tel. 036-7727135
- Poľnohospodárske družstvo, predseda Ján Sádovský,
- Evanjelická cirkev a.v., č.284, vpd.Mgr.Ján Ondrejči,
- ZŠ Plavé Vozokany, riad. Mária Lániová, tel. 036-7727124
- MŠ Plavé Vozokany, riad. Anna Sádovská, tel. 036-7727128
- Potraviny PD Plavé Vozokany,
- Pohostinstvo "Vozokanka" - Pohostinstvo "RADIX",
- Potraviny "YLMAZ"

       
Domovská stránka obce:
http://www.obecplavevozokany.sk
Email adresa obce:
starostka@obecplavevozokany.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore