Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
29.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch

Brdárka

Skutočná poloha obce Brdárka
 Zvýraznená atrakcia:  Evanjelický renesančno-barokový kostol
   
Obec Brdárka leží v Stolických vrchov Slovenského rudohoria, severozápadne od Slovenského krasu. Leží na úpätí hory Radzim (991 m n.m.). Táto hora je pozoruhodnou krajinotvornou a dôstojnou dominantnou okolia. Vrch je tvorený vápencami a poskytuje živnú pôdu pre vzácnu endemitickú rastlinu Jazyčník sivý. Brdárka spočíva akoby v slnkom zaliatom náručí okolitých vŕškov a jej malebnosť dotvárajú šíre lúky i sady ovocných stromov, ktoré ju obklopujú. V dedine i v okolí vyvierajú bohaté pramene kvalitnej pitnej vody. Krajina je prívetivá, porastená prevažne listnatými stromami.
V obci sa zachovali mnohé domu zo začiatku 20. storočia, niektoré sú už moderne upravené. Aako stavebný materiál sa využívali tehly z nepálenej hliny. Evanjelický renesančno-barokový kostol bol postavený v r. 1696 na mieste pôvodného dreveného kostola. V kostole sa nachádza vzácny historický organ od majstra Wallachyho. Veľmi pozoruhodná je veža postavená v štýle ľudového baroka.
Brdárka a jej okolie môže, vzhľadom na prívetivú a nevhodnými zásahmi civilizácie pomerne nenarušenú krajinu, poskytnúť návštevníkom dobré podmienky na oddych a relaxáciu. Niektorí obyvatelia ponúkajú ubytovanie v tradičných vidieckych domoch, alebo možnosť stanovať. V okolí je možné zbierať lesné plody a liečivé byliny.
Každoročne v auguste sa tu koná podujatie "Leto v Brdárke" zamerané na skrášľovanie obce a "Folklórny večer" s ľudovou zábavou.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore