Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
24.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Polomka

Skutočná poloha obce Polomka
 Zvýraznená atrakcia:  Výšivky a ľudové umenie
   
Polomka-Letecký pohľad na obec
Letecký pohľad na obec
Príďte do Polomky a neoľutujete
Obec Polomka (3200 obyv.) sa nachádza v doline Hrona a je vzdialená 19 km na východ od okresného mesta Brezna. Horehronské podolie má východo - západný smer, je tu cestný a železničný ťah Brezno - Telgárt (zastávka rýchlika Bratilava - Košice). Od prameňa Hrona je vzdialená 29 km . Nadmorská výška chotára Polomky je v rozpätí od 600 m n.m. do 1 659 m n.m.( Homôlka v Nízkych Tatrách) a 1 439 m n.m. (Fabova hoľa v Slovenskom rudohorí). V strede obce je nadmorská výška 628 m.n.m. Priemerná ročná teplota je 6,0 °C. Národný park Nízke Tatry a Muránska planina tvoria cca 60 % plochy chotára Polomky.
Dedina bola založená počas valaskej kolonizácie v 14. storočí. Prvé písomné zmienky o sídle (vzniku) Polomky doteraz známe pochádzajú z roku 1525.
VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI POLOMKY:
MICHAL CHUDÍK - spisovateľ, politik. Bol dlhé roky politikom a diplomatom. Napísal diela Silvestrovská fujavica, Mária, Nezbedníci, Hora znova dýcha, Polomy, Žeravé dedičstvo. JOZEF MESIARKIN - historik. Venoval sa štúdiu histórie Polomky. Vydal pramene k štúdiu minulosti obce Polomky a Zemani bez kúrií. MIKULÁŠ FERJENČÍK - generál čs. armády, politik. Narodil sa v Polomke, zomrel v USA. Bol nositeľom amerického vyznamenania, nositeľom československých vyznamenaní. MÁRIA KRÁĽOVÁ, RODENÁ MODRÁNYOVÁ - manželka štúrovského básnika Janka Kráľa. Jej vnučka Irena Kráľová pôsobila ako učiteľka v Polomke. Mária Kráľová je pochovaná na polomskom cintoríne. Zaujímavosti obce - Chudobinec - historická budova, chránená kultúrna pamiatka.Dal ho postaviť gróf Štefan Koháry v r.1725, dnes malé múzeum obce. Národná kultúrna pamiatka. Informácie na t.č. 048 6193397. Budova Panského domu bola postavená za vlády Koháryovcov v r. 1768 .
Polomka-

Rímsko - katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa dal postaviť gróf Fr. Wesselenyi, palatín Uhorska, v r.1669. V r.1702 bol ohradený múrom. Na oltárnom obraze z r.1847 je sv. Ján Krstiteľ. Vzácnosťou je tu Rannobaroková kazateľnica z konca 17. storočia s polychrómovanou drevorezbou, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Kaplnky - tiché miesta na nerušené rozjímanie. Boli postavené z iniciatívy kňazov a veriacich obce.

Polomka je preslávená typickým, originálnym a neopakovateľným ľudovým odevom, ktorý môžete vidieť bežne na ulici, alebo slávnostný v kostole. Vyznačuje sa typickou bohatou výšivkou, na ručne tkanom ľanovom platne, v ktorej sa odzrkadľuje majstrovské umenie polomských žien, ktoré ešte aj dnes šijú a vyšívajú kroje pre budúce generácie. Polomský kroj, ako jeden z mála na Horehroní, odolal vplyvu modernej doby a všetky etnografické prvky kroja sa zachovali v pôvodnej podobe. Pýchou polomského kroja je bohato, plnou ručnou výšivkou zdobená pokrývka hlavy- kapka. Čo robí Polomku Polomkou? - výšivka, súčasť kroja z ručne tkaného plátna, črpák, polomskú keramiku, ručne tkané domáce koberce - to sú veci, ktoré si môžete od nás odniesť. Ľudová architektúra, krásne hlboké doliny, nádherná príroda a v nej dobrosrdeční ľudia, ktorí vám poskytnú aj ubytovanie. Čo musíte v Polomke ochutnať? - oštiepok, ovčí syr, žinčicu, polomskú štrúdľu, polomský chlieb, krompak v kapuste, komprďarku. To sú miestne špeciality, ktorá vám ponúkajú Polomčania. Obec Polomka ponúka bohaté možnosti športového vyžitia. Pre cyklistov sú to značkované cyklotrasy: Polomka - Bacúch v dĺžke 4km, pre zdatnejších Polomka - Telgárt 30 km. Krásne, ešte neobjavené trasy sú aj v dolinách Muránskej planiny. Rieka Hron dáva od Polomky možnosť vodákom na splavovanie a rybárom bohaté vody na rybolov. Športový areál obce (2 futblalové ihriska, pieskové kolbisko) slúži kolektívnym športom futbalu, hokeju, konajú sa tu športové súťaže ťažných koní, parkúr, rodeo na špeciálnom pieskovom kolbisku. Slovenský pohár v cykloslalome sa koná na zjazdovke Bučníka. V zime je to hlavne lyžovanie na lyžiarskom vleku s umelým zasnežovaním na Bučníku. - nájdete tu najdlhší lyžiarsky vlek na Horehroní - 1580 m s technickým zasnežovaním a prevýšením 300 metrov.
- bežkárske trate
- požičovňu lyží a ski service
- bohatú ponuku jedál a nápojov počas sezóny.
Polomka-

Lyžiarsky vlek Polomka Bučník Tatrapoma H 210 (taniere) má technické zasnežovanie, zjazdovka je upravovaná snežným pásovým vozidlom Leitner. Nadmorská výška nástupnej stanice je 610 m. Korčuľovanie na klzisku v športovom areáli. V objekte materskej školy je fitnes centrum. - v lete sa tu koná Slovenský pohár v cyklozjazde na horských bicykloch V zime sa stáva Polomka atraktívnou pre milovníkov zjazdového i bežeckého lyžovania. Lyžiarske stredisko Polomka - Bučnik ponúka kvalitnú lyžovačku pre začiatočníkov i pokročilých.

       


   ...ďaľšie obrázky obce Polomka:
Polomka-
Polomka-


Email adresa obce:
polomka@bb.psg.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore