Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
24.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Považská Bystrica

Skutočná poloha mesta Považská Bystrica
 Zvýraznená atrakcia:  Manínska tiesňava
   
Považská Bystrica-Pohľad na mesto
Pohľad na mesto
Považská Bystrica je mesto s bohatou históriou. Prvá písomná zmienka o Bystrici z 13. júla 1330 sa nachádza v listine konventu v Hronskom Svätom Beňadiku, v ktorej sa pri metácií (určovaní hraníc chotára) obce Tŕstie spomína cesta vedúca na Bystricu: ... in viam publicam, cum qua itur in Bistriciam.
Považská Bystrica sa nachádza na severozápadnom Slovensku medzi Trenčínom a Žilinou. Naveky je zviazaná s pravekou chrbticou Slovenska - riekou Váh. Je obklopená vencom hôr, jej územie strážia vrchy Veľký a Malý Manín. Práve sem - k Manínom, do Manínskej tiesňavy smerujú kroky turistov, horolezcov, milovníkov prírody. Smerom nahor proti prúdu Manínskeho potoka sa o niečo ďalej nachádza ďalší skvost prírody - Kostolecká tiesňava. K významným stavbám v meste patrí kostol Navštívenia Panny Márie zo 14. storočia, kedy ho dal postaviť pán Považskobystrického hradu a panstva Ján Podmanický. Považská Bystrica bola od tridsiatych rokov minulého storočia významným strediskom strojárskej výroby, dnes tu pôsobia spoločnosti zaoberajúce sa výrobou ložísk. Sú to nástupcovia strojárstva v tomto regióne, ktorí vyrábajú najmä veľkorozmerné ložiská, usídlili sa tu i subdodávateľské firmy pre automobilový priemysel. Mesto ponúka bohaté športové vyžitie vo všetkých ročných obdobiach. K dispozícii je krytá plaváreň s bowlingovými dráhami, wellness centrom, ale aj športová hala a zimný štadión. V okolí Považskej Bystrice sa nachádzajú turistické trasy, cyklotrasy, na svoje si prídu aj milovníci lyžovania. K zaujímavostiam patrí zrúcanina Považskobystrického hradu, ktorý vďaka iniciatíve mesta a dobrovoľných zanietencov prechádza procesom konzervácie. Považská Bystrica žije bohatým kultúrnym životom s množstvom tradičných podujatí. Spomeňme aspoň medzinárodný folklórny festival Otvára sa letu brána, ktorý organizuje Mesto Považská Bystrica s PX Centrom a Mestským folklórnym štúdiom. Mesto leží na hlavnej železničnej trati medzi Bratislavou a Košicami. V máji v roku 2010 bol v Považskej Bystrici otvorený úsek diaľnice D1 Sverepec-Vrtižer. Mestská estakáda, ktorá sa týči nad mestom na pilieroch vysokých štyridsať metrov, v roku 2010 získala ocenenie Stavba roka.

       
Domovská stránka mesta:
http://www.povazska-bystrica.sk
Email adresa mesta:
primator@povazska-bystrica.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore