Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
14.06.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch
Erb

Prievidza

Skutočná poloha mesta Prievidza
 Zvýraznená atrakcia:  Barokový kostol a kláštor piaristov
   
Prievidza-Bartolomejský kostol
Bartolomejský kostol
Mesto Prievidza leží uprostred Hornonitrianskej kotliny obkolesenej pohoriami Vtáčnik, Žiar, Kremnické vrchy, Malá Fatra - Lúčanská s dominantou Kľak a zo západnej strany pohorím Malá Magura.
Prvý písomný doklad o existencii Prievidze je v listine Zoborského opátstva z roku 1113. Prievidza ležala na obchodných cestách a mala spojenie s Baltickým morom a s Balkánom. Východné hospodárske podmienky, rozvoj priemyselnej výroby a rastúci obchod vytvorili predpoklady, aby sa z trhovej osady Prievidza stalo mesto.
V roku 1330 dostala obec Prievidza mestské privilégiá a v roku 1383 výsady kráľovského mesta. Svedčí o tom výsadná listina kráľovnej Márie z 28.01.1383. Závislosti od hradného panstva Bojnice sa jej však nepodarilo zbaviť.
V meste sa nachádza významná kultúrna pamiatka - barokový kostol a kláštor piaristov z druhej polovice 17. storočia. Architektúra a nástenné maľby tohto vzácneho klenotu patria medzi najhodnotnejšie barokové celky nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.
Prievidza-

Prievidza-

Prievidza i blízke kúpeľné mesto Bojnice s možnosťou návštevy zámku i najväčšie ZOO na Slovensku, priehrada v Nitrianskom Rudne, kúpele Chalmová i prekrásna horská príroda s množstvom zveriny poskytujú spolu s výhodnými podmienkami pre rybolov, poľovníctvo, zimné športy a turistiku návštevníkom veľa možností pre kultúrne, turistické a športové vyžitie sa.

       


   ...ďaľšie obrázky mesta Prievidza:
Prievidza-
Prievidza-Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore