Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
27.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch
Erb

Rakovnica

Skutočná poloha obce Rakovnica
 Zvýraznená atrakcia:  Katolícky kostol, evanjelický kostol, katolícky kostolík Magdolna
   
Obec Rakovnica leží v západnej časti Rožňavskej kotliny. Rozkladá sa v údolí, kde sa stýka Slovenský kras so Slovenským rudohorím v severnej časti Plešiveckej planiny a južných svahoch Tureckej.
Administratívne patrí do košického kraja, je súčasťou okresu Rožňava. Od okresného mesta je vzdialená 6 km. V strede obce je nadmorská výška 358 m n.m. Chotár je pahorkatinný a vrchovinový, má podlhovastý tvar a rozlohu 711 ha z toho 309 ha poľnohospodársku pôdu, 329 ha lesov a 73 ha ostatnú pôdu (zastavenú a inú).
V pohorí Tureckej sa nachádzajú ložiská železnej rudy. V lesoch rastie prevažne buk, dub, hrab, smrek a breza. Časť Plešiveckej planiny, ktorá patrí obci leží v k.ú. Plešivec.
Planina je veľmi atraktívna pre turistiku s množstvom krasových útvarov (škrapové polia, závrty, jaskyne, priepasti a pod.) označená turistickými značkami pre pešie túry.
Cez obec vedie cesta II. triedy z Rožňavy do Štítnika.
Z histórie:
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1327. Vznikla na území stredovekého brzotínskeho panstva, ktoré spolu s ďalšími majetkami Gemerského hradu pred tatárskym plienením vlastnil kráľ Belo IV.
Prvé názvy obec boli Rakunchas (1327), Ujfalu-Nová Ves (1352, Rekenyeúffalu - Rekeňská Nová Ves (1427), Rekeňa (1920), Rakovnica (1948).
Hlavným zamestnaním obyvateľov bolo roľníctvo a baníctvo. Potvrdzuje to obecný pečať, pochádzajúca zo začiatku 19. storočia. Jej otlačok je uložený v Krajinskom archíve v Budapešti. Na pečati s kruhopisom Rekenye Vifalr 1801 je zobrazená stojaca postava baníka v oboch rukách s baníckymi kladivami, nad ním hviezda a po stranách skaly. Tento symbol sa stal základom pre obecný erb.
Historické pamiatky obce:
katolícky kostol z r.1853
evanjelický kostol z r.1866
katolícky kostolík Magdolna postavený na začiatku 14. storočia na mieste 1. osady obce.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore