Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
16.04.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Raslavice

Skutočná poloha obce Raslavice
 Zvýraznená atrakcia:  Galéria umenia Šariša
   
Raslavice-

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1261.
Obec sa nachádza na úpätí pohoria Čergov v strede regiónu Šariš na polceste medzi mestami Prešov a Bardejov. Je známa zachovávaním a rozvíjaním folklórnych tradícií.
Každoročne tretí júnový víkend usporadúva Šarišské slávnosti piesní a tancov.
Na požiadanie s folklórnou skupinou Raslavičan môžete stráviť príjemný večer autentického folklóru.
Okrem Šarišských slávností piesní a tancov obec vždy v mesiaci máj usporadúva v športovom areáli jazdecké preteky v parkúrovom skákaní.
Raslavice-Interiér Galérie Ľudového umenia Šariša v Raslaviciach
Interiér Galérie Ľudového umenia Šariša v Raslaviciach
V obci je Galéria umenia Šariša obohatená veľkými drevenými plastikami, nachádzajúcimi sa v záhrade galérie, kde je možnosť strávenia voľného času pri pikniku.
V rámci pešej turistiky je obec dobrým východiskovým miestom, kde po prehliadke novozrekonštruovaného Kláštora sv. Jozefa s veľkým parkom, či židovskej synagógy, môžeme pokračovať návštevou unikátnych drevených chrámov východného hradu, postavených v 18. storočí.
Dominantou obce je novopostavený rímsko-katolícky kostol narodenia Panny Márie.
Okrem pešej turistiky sú v obci ďalšie športové príležitosti, ako je tenis a jazdectvo. Na chvíle oddychu je k dispozícii sauna so sauna-barom a denným barom v priestoroch Domu kultúry, kde Vám môžu poskytnúť aj vodoliečbu, či ručnú masáž. Zo zimných športov ponúkame zjazdové lyžovanie (lyžiarsky vlek-350m dĺžka).
Chutné stravovanie Vám poskytnú aj v reštaurácii v centre obce.
V obci sa nachádza zdravotné stredisko a benzínová čerpacia stanica.
V galérii je stála expozícia prác ľudových rezbárov z regiónu Šariš. Výstava a obmena expozície sa uskutočňuje každoročne pri príležitosti konania sa Šarišských slávností piesní a tancov a rezbárskeho plenéra v obci. Z foriem a druhov výtvarných prác sú tu zastúpené rezba, maľba na skle, plastiky z hliny a rohoviny.

Obec Raslavice je známa ako jedna z najstarších folkloristických obcí na Slovensku a je bohatou klenotnicou folklóru. Každoročne tu usporadúvame Šarišské slávnosti piesni a tancov. Tohto roku to bude jubilejný 40. ročník. Je to veľký sviatok folklóru, kde milovníci folklóru zo širokého okolia môžu vidieť vystúpenia folklórnych súborov a skupín nielen z nášho kraja, ale aj iných kútov Slovenska a zo zahraničia.
Šíriť ľudové piesne a tance a propagovať ich trvalé hodnoty je naším už stálym poslaním, lebo v posledných rokoch sú vytláčané modernou hudbou a vytrácajú sa z nášho života. Prostredníctvom ľudového folklóru bližšie poznávame život a tradície nášho ľudu.
Jadrom týchto aktivít obce je folklórna skupina Raslavičan, ktorá si v tomto roku pripomenie už 77. výročie svojho vzniku. Právom jej patrí neoficiálny titul najstaršia folklórna skupina na Slovensku. FS Raslavičan už reprezentovala nielen našu obec, ale aj Slovensko na medzinárodných festivaloch v mnohých štátoch Európy a USA.
Po roku obec Raslavice opäť ponúka možnosť zúčastniť sa Šarišských slávností piesni a tancov, ktoré sa budú konať  v dňoch 27. – 29. júna 2008. Otvorenie slávností sa uskutoční už v piatok /27.3.2008/ celovečerným programom v kultúrnom dome. Slávností budú pokračovať v sobotu večer v prírodnom amfiteátri v Raslaviciach a v nedeľu galaprogramom so začiatkom o 14. 00 hod. Vystúpia tu  folklórne súbory  a skupiny ako sú FS Technik z Bratislavy, Partizán Slovenská Ľupča, Vranovčan z Vranova, Magura Kežmarok, folklórna skupina Očovan z Očovej, domáca folklórna skupina Raslavičan, víťazi celoštátnej súťaže sólisti-tanečníci Šaffova ostroha, ako aj Laureát detských FS Viganček z Košic, domáci Raslavičanik a sólistka ľudových piesní Hanka Servická.
        Raslavice-
Domovská stránka obce:
http://www.raslavice.sk/
Email adresa obce:
obec@raslavice.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore