Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
22.02.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch

Revúcka Lehota

Skutočná poloha obce Revúcka Lehota
 Zvýraznená atrakcia:  Vodná nádrž FLIPPER o rozlohe 38 ha
   
Obec Revúcka Lehota sa nachádza v juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria, na ľavej strane Muránskej kotliny, 6 km na juhovýchod od okresného mesta. Prevažná časť katastrálneho územia je na terasovej plošine, ktorá prechádza na severe do úzkych pásov vrchoviny, tvoria ju granity, svory, horniny a fylity mladších prvohôr. Obec obklopujú polia, lúky a lesy.
Obec vznikla asi v 14.stor. na valaskom práve. Patrila muránskemu hradnému panstvu. Mala niekoľko názvov: Lehôtka, Lehvatka, najdlhšie sa udržal názov Umrlá Lehota a Revúcka Lehota.
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1427. Názov Umrlá Lehota vznikol po veľmi smutnej udalosti, keď v roku 1575 vymrelo až na jednu ženu všetko obyvateľstvo. Umrlá Lehota znamená - zomrela lehota. Tento názov sa udržal do roku 1948.
V katastrálnom území sa nachádza vodná nádrž FLIPPER o rozlohe 38 ha. Slúži ako zdroj priemyselnej vody pre blízke magnezitové závody SLOVMAG a.s. Lubeník a SMZ a.s. Jelšava. Využívajú ju najmä rybári. Je to na škodu, že vybudovaný hotel pri vodnej nádrži sa nevyužíva a chátra už 10 rokov.
Erb obce, ubytovacie a stravovacie zariadenia obec nevlastní.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore