Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
20.06.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch
Erb

Slovenská Ľupča

Skutočná poloha obce Slovenská Ľupča
 Zvýraznená atrakcia:  Hrad Ľupča
   
Slovenská Ľupča-

Slovenská Ľupča - bývalé kráľovské mestečko. Prvá písomná zmienka je z roku 1250.
Obec leží v severovýchodnej časti Zvolenskej kotliny, 10 km od Banskej Bystrice smerom na Brezno. Má približne 3000 obyvateľov.
Dominantou obce je starobylý hrad z 13. stor., ktorý je sprístupnený návštevníkom.
K cenným historickým pamiatkam patrí archeologický nález pozostatkov stredovekého kláštora s kostolom Blahoslavenej Márie z prvej polovice 13. storočia.
Medzi dominanty obce patrí aj katolícky kostol Najsvätejšej Trojice, morový stĺp z konca 18. storočia, evanjelický kostol a niekoľko zachovaných meštiackych a sedliackych domov.
Slovenská Ľupča-Hrad Ľupča a listina udeľujúca mestské výsady
Hrad Ľupča a listina udeľujúca mestské výsady
Okolitá príroda Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria poskytuje možnosti na prechádzky a turistiku spojenú so športom. Medzi najvýznamnejšie chránené prírodné prvky patrí Národná prírodná rezervácia Príboj, ktorá je najstaršou rezerváciou na Slovensku (od r. 1895) a Prírodná pamiatka Ľupčiansky skalný hríb.
Bohatý kultúrnospoločenský život v obci má tiež dávne korene. Detský folklórny súbor Dratvárik, divadelný ochotnícky súbor a saxofónové kvarteto pracujú v miestnom kultúrnom stredisku. Dlhoročnú tradíciu má dychová hasičská hudba. Detský tanečný swingový orchester pracuje v základnej umeleckej škole. Umelecká škola vychováva budúcich hudobníkov a výtvarníkov, ktorých je v obci tiež niekoľko, napr. keramikári, umelecký kováč, ľudový rezbár, maliari a literáti.
Pre športové aktivity slúži občanom a návštevníkom tenisový areál na Športovej ulici. V zimných mesiacoch sa ponúka záujemcom možnosť korčuľovania na klzisku v tom istom športovom areáli. Pre lyžiarov slúži približne 300 m dlhý lyžiarsky vlek, vhodný aj pre školské lyžiarske kurzy. Oddýchnuť a občerstviť sa je možné v príjemnom prostredí lyžiarskej chaty.
Okolie obce má vhodné podmienky na rozvoj cykloturistiky. Príjemný chládok Driekynskej doliny v horúcich letných dňoch vedia oceniť cyklisti aj peší turisti.
Slovenská Ľupča-

Ubytovacie možnosti v Pastoračnom centre poslúžia pre 20-30 nenáročných turistov. Návštevníkom ponúkajú stravovacie a občerstvovacie služby malé rodinné reštaurácie.

       


   ...ďaľšie obrázky obce Slovenská Ľupča:
Slovenská Ľupča-
Slovenská Ľupča-


Domovská stránka obce:
http://www.slovenskalupca.sk
Email adresa obce:
starosta@slovenskalupca.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore