Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
20.06.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Špania Dolina

Skutočná poloha obce Špania Dolina
 Zvýraznená atrakcia:  Ťažba medi
   
Špania Dolina-Špania Dolina
Špania Dolina
Banícka osada, ktorá vznikla asi pred 4000 až 4500 rokmi, teda v dobe oneolitu.
Počiatky ťaženia sú zlato, striebro a hlavne meď. Meď sa tažila spočiatku na povrchu a neskôr hlbinne, teda z podzemných baní. Meď je tzv. ťažká, alebo čierna, lebo obsahovala asi 60% striebra a radi ju kupovali benátski kupci, ktorí oddelili meď od striebra a vyrábali z nej prekrásne benátske zrkadlá.
Krištof Kolumbus,keď zablúdil a zakotvil na Kube, mal na palube medené prúty a dosky z medi, ktorá sa vyrobila na Montane(vtedajší názov Šp.Doliny). V roku 1998 vylovili vrak lode v Severnom mori a keď ho vytiahli mal na palube našu meď. V roku 1992 opravovali strechu kostola v Mníchove a medený plech bol z Herrengudndu (bývalý názov Šp.Doliny).
Na Španej Doline robia hlavne ženy, ale aj muži prekrásne čipky, ktoré sú známe v celom svete. Čipky sa môžu vyrobiť aj na prianie návštevníka.
Špania Dolina-

Obec sa nachádza v západnej časti Nízkych Tatier a má nadmorskú výšku od 728 metrov do 830 metrov nad morom. V obci sa nachádzajú viaceré pramene vysokokvalitnej vody, dokonca máme prameň kvalitnej kojeneckej vody.
Okolie sa vyznačuje prekrásnym okolím, množstvom prístupných turistických a rôznych cyklotrás, v blízkom okolí sa nachádzajú Šachtičky a Donovaly.
Flóra je zastúpená množstvom liečivých rastlín: repík, plavúň, brusnice, maliny, černice, komonica lekárska, imelo, všetky rôzne huby.
Fauna: od drobných zvierat a vtákov cez meďveda, vlka,rysa, orla, jastraba a krahulca.
Info o ubytovaní na : www.klopacka.sk

       
Domovská stránka obce:
http://www.spaniadolina.sk
Email adresa obce:
spania.dolina@mail.t-com.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore