Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
29.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Šútovo

Skutočná poloha obce Šútovo
 Zvýraznená atrakcia:  Vodopád
   
Šútovo-

Obec Šútovo leží na úpätí Národného parku Malá Fatra, 20 km severovýchodne od Martina.
Chotár Šútova bol sporadicky osídľovaný od začiatku nášho letopočtu. Už v 9. a potom 11. a 12. storočí je tu v polohe hradisko archeologicky zistená výšina - opevnená osada. Na ňu v druhej polovici 13. storočia nadväzuje menšia osada, ktorá je písomne po prvý krát už ako obec doložená v roku 1403. Šútovo pôvodne v 13. storočí patrilo k balášovskému Sučianskemu hradu.
Názov obce je podľa písomných záznamov odvodený od kôz bez rohov (šuty) - prvý názov obce bol Šuto. Rozloha katastrálneho územia obce je 1663 ha. Počet obyvateľov je 516.
Obec je východiskom do príťažlivej Šútovskej doliny, v závere ktorej sa nachádza Šútovský vodopád, vysoký 38 m. Vodopád napájajú Mojžišove pramene vyvierajúce pod Hromovým.
Šútovo-

Šútovo-


Zaujímavá je i tiesňava - Tesnô s niekoľkými menšími vodopádmi. V Šútovskej doline je možnosť občerstvenia v chate Fatranka a ubytovania v chate Vodopád. Chleb (1647 m n.m.) tretí najvyšší vrch Malej Fatry, výborný vyhliadkový bod. Pod vrcholom sa nachádza turistická ubytovňa s bufetom, ktoré sú v prevádzke celoročne. Táto oblasť je vyhľadávaným lyžiarskym strediskom vďaka dlhotrvajúcej snehovej prikrývke až do neskorej jari. Svahy sú vhodné pre zdatnejších lyžiarov. V blízkosti obce sa nachádza lyžiarsky vlek miestneho významu.
V lete je možnosť kúpania, člnkovania a surfovania na prírodnom jazere Rieka. Zaujímavé sú turistické trasy Šútovská dolina - Vodopád - Tesnô - Mojžišove pramene - Chata pod Chlebom - Chleb. V obci je aktívna folklórna skupina, uchovávajú sa ľudové remeslá - rezbárstvo, košíkarstvo, tkáčstvo a vyšívanie. V Šútovskej doline v potoku Šútovka je možnosť rybolovu pstruhov. V lesoch je možnosť lovu zveri a to najmä vysokej. V budúcnosti chce obec venovať zvýšenú pozornosť rozvoju turistického ruchu najmä agroturistike.

       


   ...ďaľšie obrázky obce Šútovo:
Šútovo-
Šútovo-
Šútovo-
Šútovo-
Šútovo-
Šútovo-


Domovská stránka obce:
http://www.obecsutovo.sk
Email adresa obce:
ocusutovo@stonline.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore