Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
16.04.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Čachtice

Skutočná poloha obce Čachtice
 Zvýraznená atrakcia:  Čachtický hrad
   
Čachtice-Čachtický hrad
Čachtický hrad
Obec Čachtice sa rozprestiera na mieste, kde sa považský výbežok Podunajskej nížiny stretáva s pohorím Malých Karpát na rozlohe 3257 ha v Slovenskej republike, ktorá je srdcom Európy. Obec leží 7 km vzdialená od okresného mesta Nové Mesto nad Váhom a má v súčasnosti 3540 obyvateľov.
Prvá písomná zmienka o obci je v listine Belu IV. z roku 1248. V stredoveku boli Čachtice mestečkom, mestské výsady dostali v r. 1392. V Čachticiach sa snúbi dávnoveká história smutne preslávená zločinmi majiteľky Čachtického hradu - Alžbety Báthoryovej, s významným, dejinným krokom štúrovcov - poslednou IV. sednicou literárneho spolku TATRÍN, kde sa účastníci dohodli na uzákonení spisovnej slovenčiny. Kým po krvilačných výčinoch Báthoryčky zostali už len ruiny jej panstva, historická fara s pamätnou tabuľou, kde sa stretnutie konalo, nám stále pripomínajú udalosť, tak významnú pre celý Slovenský národ. Teda FARA a HRAD, to sú dva symboly slovenskej histórie, ktorý každý zvláštnym spôsobom vyjadrujú kus minulosti.
V katastri obce - na rozlohe 13,7 ha sa nachádza štátna prírodná rezervácia Čachtický hradný vrch. V okolí hradu sa rozprestiera prekrásna prírodná scenéria so vzácnou flórou a faunou. Medzi najznámejších vlastníkov hradu i obce patrila krvilačná čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá svojimi povestnými, sadistickými výčinmi smutne preslávila obec Čachtice po celom svete. V snahe uchovať si mladosť a krásu vraždila mladé dievčatá a kúpala sa v ich krvi.
Ďalšou významnou kultúrnou pamiatkou je nesporne farský kostol sv. Ladislava z roku 1373 s kamennou pevnosťou a gotickou kaplnkou sv. Antona Padovského. Kamenný most do kostola je vzácnou a ojedinelou pamiatkou stredovekej cirkevnej architektúry u nás. Most spája opevnený kostol s farou. Neďaleko kostola stojí Draškovičovský kaštieľ z roku 1668, v ktorom je inštalovaná muzeálna expozícia dejín hradu a obce. Múzeum je otvorené denne v mes. máj - október v čase od 9.30 do 17.00 hod. Nad cestou pod kostolom stojí zvonica - umieráčik z 18. storočia, ktorého hlas bolo počuť v čase moru, cholery a podobných nešťastí. Medzi ďalšie pozoruhodné kultúrne pamiatky patrí barokový Mariánsky stĺp z roku 1742, baroková Golgota z roku 1620, ktorú dala postaviť Judita Révayová, nevesta A. Báthoryovej a socha sv. Floriána z roku 1731. V malebnom okolí obce sa nachádzajú vzácne prírodné výtvory - Čachtický kras s jaskyňami, Čachtická lesostep a Čachtická tiesňava.
Čachtice-Čachtický hrad
Čachtický hrad
Čachtice-Čachtický hrad
Čachtický hrad
Avšak najdôležitejšou udalosťou, ktorá sa odohrala v Čachticiach a nezmazateľne sa zapísala do histórie slovenského národa bola IV. sednica TATRÍNA, ktorá sa konala na tun. fare v dňoch 9. a 10. augusta 1847. Zástupcovia dvoch rozdielnych vierovyznaní prijali pozvanie katolíckeho kňaza Jozefa Urbanovského, aby si v Čachticiach bratsky a priateľsky podali ruky a spoločne sa venovali veciam národnobuditeľským. Tu sa dohodli a prejavili jednotnú vôľu povýšiť na spisovnú reč vlastnú slovenčinu.
Obec ponúka krásnu prírodu, zaujímavé kultúrne pamiatky, veľa turistických možností i sieť poskytovaných služieb pre návštevníkov. Možnosť občerstvenia je v zariadeniach: Na Mokráňovci a U Čachtickej panej.
Veríme, že všetci tí, ktorí do Čachtíc zavítajú, odnesú si z návštevy iba samé príjemné dojmy, pekné spomienky a radi prídu znovu.       


   ...ďaľšie obrázky obce Čachtice:
Čachtice-Alžbeta Báthoryová - krvavá pani
Alžbeta Báthoryová - krvavá pani


Domovská stránka obce:
http://www.cachtice.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore