Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
26.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Turčianske Kľačany

Skutočná poloha obce Turčianske Kľačany
 Zvýraznená atrakcia:  Malofatranský národný park
   
Turčianske Kľačany-

Obec Turčianske Kľačany leží v severnej časti Turca na pravom brehu rieky Váh, na úpätí južných svahov Malej Fatry – jej krivánskej časti. Výmera katastrálneho územia predstavuje 1125 ha. Najvyšším bodom je vrch Kľačianska Magura s 1357 m.n.m., najnižším miesto pri rieke Váh s 350 m.n.m.. Stred obce leží v nadmorskej výške 500m. Obec má v súčasnosti 819 obyvateľov. Obec leží v ochrannom pásme Malofatranského národného parku, vrch Kľačianskej Magury je prírodná rezervácia o výmere 150 ha, ktorá zasahuje aj do katastra obcí Sučany a Lipovec. Prvá písomná zmienka pochádza z 19.júla 1374. Do roku 1946 sa obec volala Kľačany, až v roku 1946 im pribudlo rozlišovacie prímenie Turčianske.
Z obce vedie jedna z turistických trás z Turca cez Kľačiansku Maguru na hrebeň Malej Fatry. Keďže obec leží v blízkosti Vrútok a Martina, obyvatelia týchto miest radi navštevujú kataster obce, kde trávia voľné chvíle turistikou, zberom húb a lesných plodov. Blízkosť vodných plôch dáva možnosť na dobrú rybačku.
V katastri obce sa nachádza 32 súkromných rekreačných chát a jedna turistická chata na Kľačianskej Magure vo výške 1135 m. Táto chata má kapacitu 45 lôžok. Je prevádzkovaná celoročne, hlavne pre záujemcov pešej turistiky. K nej patria 2 lyžiarske vleky, jeden 200 m a druhý 600 m.
Okrem tohto turistického zariadenia v katastri sa nachádzajú ďalšie 3 lyžiarske vleky a to 2 prevádzkuje TJ Lokomotíva Vrútky a jeden 200 m prevádzkuje obec Turčianske Kľačany. V obci sa nachádzajú tri predajne rozličného tovaru a dve pohostinstvá. V samotnej obci sa nenachádza žiadne ubytovacie zariadenie. Obec zabezpečuje prevádzku kultúrneho domu, v ktorom sa nachádzajú priestory Obecného úradu ako aj priestor firmy EKOTRADE, ktorá vyrába čističky odpadových vôd pre rodinné domy. Ďalej prevádzkuje požiarnu zbrojnicu, dom smútku a pestovateľskú pálenicu.
Majetkom obce je aj základní škola 1. – 4. ročník, ktorá je v súčasnosti v nájme Okresnej školskej správy. Na území obce sa nachádza kynologické cvičište.
Na hraniciach katastra obce sa nachádzajú vodné plochy, ktoré počas sezóny slúžia pre rybolov a vodné športy. Okrem rybolovu obec môže ponúknuť aj poľovnícke zážitky nakoľko v katastri je trvalou zverou jelenia, srnčia a diviačia zver. V posledných rokoch sa premnožili medvede hnedé, ktoré často zachádzajú za potravou až do intravilánu obce.

       
Domovská stránka obce:
http://www.turcianskeklacany.sk
Email adresa obce:
tklacany@centrum.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore