Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
26.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

Erb

Veľký Šariš

Skutočná poloha mesta Veľký Šariš
 Zvýraznená atrakcia:  Šarišský hrad
   
Veľký Šariš-

S viac ako 4000 obyvateľmi patrí medzi najmladšie mestá na Slovensku (1.1.1989). Rozprestiera sa pod Šarišským hradom (570 m n.m.) na hlavnom obchodnom ťahu Košice - Prešov - Stará Ľubovňa - Poľsko.
Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1217. Mestské výsady udelil Veľkému Šarišu už kráľ Ondrej III. v roku 1299. Zachované sakrálne stavby ako ranogotický kostol sv. Jakuba, kaplnka sv. Alžbety aj sv. Kunhuty s freskou z 13. resp. 14 stor. svedčia o bohatej histórii nášho mladého mesta. V minulosti, hlavne počas vlády Rákocziovcov, sa Veľký Šariš stal sídlom Šarišskej župy.
V novootvorenom mestskom múzeu a galérii je inštalovaná stála výstava z histórie Šarišského hradu obohatená o výstavu výtvarného umenia z blízkeho či vzdialenejšieho okolia.
V roku 1999 bola vydaná kniha "Veľký Šariš - mesto a hrad", z histórie, ale i zo súčasnosti nášho mesta.
Vo Veľkom Šariši pôsobí niekoľko väčších aj menších firiem, z ktorých dominantné postavenie má pivovar Šariš, a.s., známy svojími produktmi nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Veľký Šariš má bohatú históriu vo folklórnej kultúre, ochotníckom divadle a športovej činnosti, z ktorej vyniká predovšetkým jazdecký šport, futbal a kolky.
Najvýznamnejšie podujatia:
júl - august - medzinárodný maliarsky plenér "Šarišská krajina"
máj - Pivovarsko-hradná sedemtisícovka (beh, všetky vekové kategórie)
Súčasťou mesta Veľký Šariš je prímestská časť - Kanaš, s nádherným prírodným prostredím vhodným predovšetkým pre turistiku a rekreáciu.

športový areál, ktorý poskytuje všestranné využitie voľného času pre všetky vekové kategórie v zime aj v lete.
        Veľký Šariš-

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore