Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
26.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

Erb

Čadca

Skutočná poloha mesta Čadca
 Zvýraznená atrakcia:  Kamenné gule v Megoňkách - prírodný útvar
   
Čadca-Mestský dom v Čadci
Mestský dom v Čadci
Čadca je centrum Kysúc, okresné mesto ležiace v Kysuckom podolí na sútoku Kysuce a Čierňanky v objatí krásnej prírody Beskýd a Javorníkov. Mesto s vyše 400-ročnou históriou, v ktorej bezosporu najvýznamnejšou udalosťou bolo Slovenské národné povstanie v roku 1848.
Ráz krajiny je určený pohoriami Kysuckých Beskýd, Západných Beskýd, Javorníkov, Kysuckej vrchoviny a Turzovskej vrchoviny, čo predstavuje raj pre cykloturistov a turistov.
Čadca sa nachádza v nadmorskej výške 415 m n.m., patrí do Žilinského kraja a má zhruba 27 000 obyvateľov.
V Čadci a jej okolí sú známe strediská zimných športov - Husárik, stredisko medzinárodného významu Veľká Rača, Skalité-Serafínov, Raková-Korchaň, Turzovka - Bukovina, Makov.
Sú tu vhodné podmienky na pešiu zimnú i letnú turistiku, cykloturistiku, zjazdové lyžovanie i beh na lyžiach. Návštevníkom mesta poskytujú svoje služby obchody, reštaurácie, hotely. Môžu navštíviť plaváreň, fitnes-centrum, solárium.
Poruke sú lekári, banky, pošta, mestský úrad, polícia, autoservis, benzínové čerpadlo.
Dom kultúry ponúka širokú paletu kultúrno-spoločenských podujatí.
Kysucké múzeum, Kysucká galéria - každoročne pripravujú vo svojich výstavných priestoroch rôzne výstavy.
V blízkosti Čadce sa nachádza Kaštieľ Oščadnica, Kaštieľ Radoľa.
V Starej Bystrici Múzeum kysuckej dediny 24 objektov ľudovej architektúry z prelomu 19. a 20. storočia a Historická lesná úvraťová železnička - národná kultúrna pamiatka navrhnutá do kultúrneho zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Najznámejšie prírodné krásy:
Kamenné gule v Megoňkách - prírodný útvar, ktorý je svetovou raritou. Sú to obrovské gule, ktoré sa vylupujú z okolitého kamenného podložia, majú vajcovitý až dokonalý guľovitý tvar a ich priemer sa pohybuje od 0,3 do 2,6 m.
Bukovský minerálny prameň - prírodná pamiatka (PP) slabo mineralizovaného sírčitého prameňa.
Vojtovský prameň - PP, zriedkavý prameň s výronmi horľavých metánových plynov.
Chránená krajinná oblasť Kysuce bola vyhlásená r. 1984 na území s rozlohou 654,62 km - množstvo chránených živočíchov a rastlín.
Najstaršou stavebnou pamiatkou je kostol sv. Bartolomeja so skupinou chránených líp, ktorý začali stavať v r. 1734.
Pútnické miesta:
Živčáková - svetoznáme pútnické miesto dostupné z obce Korňa, resp. Turzovka.
Kalvária v Osčadnici - pútnické miesto so 14 kaplnkami a kostolom na kopci.
Medzi každoročné akcie patrí Divadlo a deti v septembri, Paláriková Raková, Rem-Art v júni, Festival duchovnej piesne Magnificat, Kysucký maratón v júni, lesný beh Čadčianska desiatka v apríli, Zimný turistický prejazd Javorníkmi vo februári a Bartolomejský jarmok koncom augusta.
Známe osobnosti, ktoré pôsobili v Čadci:
Janko Kráľ, Ondrej Jariabek, Ivan Hálek, Peter Jilemnický, Čadca je rodiskom Rudolfa Mattera, Ľudovíta Janotu, Karola Kállaya, Jána Lacku.

       
Domovská stránka mesta:
http://www.mestocadca.sk
Email adresa mesta:
mestskyuradcadca@stonline.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore