Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
26.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Vranov nad Topľou

Skutočná poloha mesta Vranov nad Topľou
 Zvýraznená atrakcia:  Zemplínsky maratón
   
Vranov nad Topľou-

Mesto Vranov nad Topľou je okresným sídlom. Leží v severozápadnom výbežku Východoslovenskej nížiny, pod východnými svahmi Slanských vrchov, v oblasti horného Zemplína. Rozprestiera sa v údolí riek Tople a Ondavy na ploche 31,10 km2. V meste je prihlásených 22 970 obyvateľov.
Mesto sa vyvinulo z pôvodnej slovanskej osady. Stredoveká osada Vranov bola súčasťou hradného panstva Čičva, ktoré sa v roku 1270 dostalo do vlastníctva šľachtica Rainolda, pána z Rozhanoviec. K tomuto roku sa nepriamo viaže aj prvá písomná zmienka o Vranove. Od 15. storočia sa Vranov vyvíjal ako mestečko. Získal viaceré privilégiá, vyhotovoval písomnosti opatrené mestskou pečaťou. Erb v dnešnej podobe používa mesto od roku 1622.
Najcennejšou pamiatkou je neskorogotický rímsko-katolícky kostol narodenia Panny Márie, založený ako františkánsky koncom 15. storočia a v rokoch 1735-45 paulínmi po požiaroch zbarokizovaný. Zvlášť cenný je jeho interiér, zdobený vzácnymi stropnými maľbami a rezbárskymi prácami.
Vranov nad Topľou má výhodnú východiskovú polohu do blízkych turistických miest v okrese. Len 20 km od mesta leží dominanta rekreačného a turistického zázemia - vodná nádrž Domaša. Priezračná voda a prekrásne prírodné scenérie vytvárajú výborné prírodné podmienky na aktívny oddych pre domácich i zahraničných návštevníkov, s bohatými možnosťami pestovania vodných športov. Atraktívne možnosti aktívnej rekreácie ponúkajú i Slanské vrchy, ktoré ukrývajú mnoho prírodných i technických zaujímavostí. Športovo založení návštevníci využijú bohatú sieť turistických a cykloturistických chodníkov, v zime i možnosť bežeckého a zjazdového lyžovania.
Z tradičných kultúrnych a športových podujatí, ktoré významom presahujú regionálny rámec, vynikajú Zemplínsky maratón - najstaršie športové podujatie (od r. 1966), pretek zaradený do Regionálnej veľkej ceny vytrvalcov východoslovenského regiónu (máj), medzinárodné chodecké preteky Vranovská pätnástka Grand Prix Hi-tec Panasonic Slovakia (august), Zlatý gaštan - festival amatérskych spevákov populárnej piesne (september) a Vranovské zborové slávnosti (jún).
Každoročne v prvom októbrovom týždni sa v meste koná tradičný vranovský jarmok.

       
Domovská stránka mesta:
http://www.vranov.sk
Email adresa mesta:
msu@vranov.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore