Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
16.04.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Vrútky

Skutočná poloha mesta Vrútky
 Zvýraznená atrakcia:  Turistické a náučné trasy
   
Vrútky-

Mesto Vrútky leží v severnej časti okresu Martin, na sútoku riek Váh a Turiec, v centre Žilinského kraja, medzi mestami Žilina a Martin.
Prvá písomná zmienka o Vrútkach je z roku 1255, kde sa uvádza názov "villa Vrutk".
Na hospodársku rozvinutosť poukazuje skutočnosť, že už pred rokom 1332 boli aj samostatnou rímskokatolíckou farnosťou s gotickým kostolom sv. Jána Krstiteľa z roku 1285.
V posledných desaťročiach 19. storočia sa Vrútky premenili zo zemianskej osady na významný železničný uzol. Štatút mesta im bol udelený roku 1960. Žije tu 7 410 obyvateľov.
Mesto a jeho okolie ponúka množstvo rekreačno-športových aktivít. V letnej sezóne sú to plávanie a vodné športy (mestské kúpalisko, vodná plocha pri Lipovci).
Turistické trasy smerujú z Vrútok na vrch Minčol s pokračovaním na Martinské hole, resp. Stráňavy, na vrch Kľačiansku Maguru, odtiaľ je možnosť pokračovať na vrchy Panošinú, Suchý, Malý Fatranský a Veľký Fatranský Kriváň, Chleb, prípadne na Šútovské vodopády a do Vrátnej doliny.
Nenáročné turistické prechádzky je možné absolvovať v lesoparku medzi Vrútkami a Martinom.
Vrútky sú východzím bodom cykloturistickej trasy Turčianskej Vážsko-Fatranskej cesty s napojením z cestnej komunikácie I/18 a železnice Košice-Žilina, resp, Bohumín. Trasa vedie z Vrútok cez obec Lipovec, Turčianske Kľačany, Sučany, Turčiansku Štiavničku, Podhradie, Nolčovo, Ratkovo do Krpelian, odkiaľ je možné pokračovať na Oravu a Liptov.
V zimnej sezóne sú dobré podmienky hlavne na zjazdové lyžovanie (Piatrová, Kľačianska Magura, Martinské hole) a na beh na lyžiach (Jedľoviny).

       
Domovská stránka mesta:
http://www.vrutky.sk
Email adresa mesta:
primator@vrutky.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore