|
|
|
Pohľad na tatranské štíty
|
|
|
MESTO
Tatry, to je predovšetkým nádherné prírodné prostredie, kde sa na malej ploche reliéf krajiny rýchlo mení od podhorských lúk, cez ihličnaté lesy až po množstvo rozľahlých ľadovcových dolín, obkolesených hradbami strmých štítov, vyplnených úchvatnými horskými plesami a vodnými tokmi.
|
|
Mesto Vysoké Tatry sa rozprestiera na ploche 398 km² a svojou rozlohou patrí medzi najväčšie mestá v Slovenskej republike. Leží pod rovnomenným pohorím a tvorí ho 15 mestských častí, pôvodne samostatných osád, ktoré boli postupne integrované do jedného územného celku. Dopravnou osou celého územia mesta je Cesta Slobody, ktorou sa návštevník približne za jednu hodinu dostane z najzápadnejšej mestskej časti Podbanské, cez všetky tatranské osady s výnimkou Dolného Smokovca, až na východnú časť mesta, do osady Tatranská Kotlina. Administratívne centrum mesta je v Starom Smokovci.
Mesto Vysoké Tatry bolo založené v roku 1947 a má približne 4010 stálych obyvateľov.
Široká ponuka ubytovacích a športových zariadení a množstvo turistických zaujímavostí priťahuje návštevníkov z celého sveta, najmä tých, ktorí vedia oceniť čistý vzduch, horskú klímu a tradičnú slovenskú pohostinnosť. Podrobnejšie informácie získate na internetovej adrese www.tatry.sk.
DOPRAVA
V tatranských strediskách cestovného ruchu sa nachádza celý rad špecializovaných zariadení a prevádzok, ktoré Vám zabezpečia príjemný pobyt v našich horách.
Informačné kancelárie Vám poskytnú aktuálne informácie o všetkých službách, kultúrnych a spoločenských podujatiach na území mesta, bezplatne a včas.
Vo Vysokých Tatrách sa nachádza viacero unikátnych horských dopravných zariadení. Medzi najvýznamnejšie zaraďujeme visutú lanovú dráhu z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít (2634 m n.m.) , pozemnú lanovú dráhu zo Starého Smokovca na Hrebienok a ozubnicovú železnicu z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso.
Medzinárodnou vstupnou bránou do našich hôr je letisko Poprad – Tatry, vzdialené len 12 km od Starého Smokovca. Dopravný systém mesta Vysoké Tatry je založený na kombinácii cestnej a železničnej dopravy. Hlavnou cestnou komunikáciou je Cesta Slobody (II/537), ktorá spája všetky hlavné tatranské strediská v smere západ – východ. Prístup do Tatier zo spišského regiónu zabezpečuje cestná komunikácia II/534 Poprad – Starý Smokovec (14 km), Tatranská elektrická železnica (Poprad – Štrbské Pleso) a motorová železnica Poprad – Tatranská Lomnica. Prístup do Vysokých Tatier je možný aj zo zastávky motorového vlaku Tatranská Štrba ozubnicovou dráhou na Štrbské Pleso. Z liptovského regiónu vedie najpohodlnejšia cesta do Tatier po diaľnici D1.
ZAUJÍMAVOSTI
Najvýznamnejšou atrakciou Vysokých Tatier je od roku 1940 visutá kabínková lanovka na druhý najvyšší štít Vysokých Tatier – Lomnický štít (2 634 m n.m.). K najvyhľadávanejším miestam patrí symbolický cintorín pod Ostrvou pri Popradskom plese, Belianska jaskyňa v Tatranskej Kotline, vysokohorské jazero Štrbské pleso v rovnomennej osade, Vodopády Studeného potoka, ako aj 13 vysokohorských chát postavených v rôznych lokalitách.
|
|
|
Vysoke Tatry panorama+z+lomnickeho+stitu
|
|
UBYTOVANIE
Návštevníkom Vysokých Tatier je v súčasnosti k dispozícii približne 10000 stálych lôžok v zariadeniach poskytujúcich širokú paletu ubytovacích možností, od klasických secesných hotelov zo začiatku 20. storočia, cez moderné hotely, apartmánové hotely až po rodinné penzióny a privátne vilky. Vo vysokohorskom prostredí sa nachádza 13 horských chát a hotelov. V podhorí sú dva autokempingy. Informácie o ubytovaní poskytujú informačné kancelárie a webové portály.
LETO
Vysoké Tatry, vďaka svojmu unikátnemu prírodnému prostrediu, poskytujú návštevníkom po celý rok množstvo oddychových aktivít, vhodných pre každého, od najnáročnejších športovcov, až po seniorov a rodiny s maloletými deťmi. Vysokohorská turistika a horolezectvo v tejto ponuke prevažujú, no okrem nich je tu ešte priestor pre veľa ďalších rekreačných činností, ako je jazda na horskom bicykli, golf, jazdectvo, paragliding a člnkovanie. Vo Vysokých Tatrách sa nachádza aj niekoľko náučných chodníkov.
Deťom aj dospelým spestruje pobyt na Skalnatom plese atraktívna Svištia krajinka.
Pri pobyte vo vysokohorskom teréne si musíte hranice svojich možností určiť sami, ak sa necítite na horách celkom bezpečne a nemáte potrebnú výstroj, kontaktujte Spolok horských vodcov, Horskú záchrannú službu, niektorú z cestovných kancelárií, či športových požičovní. Všetky tieto vysoko profesionálne organizácie Vám zabezpečia bezproblémový priebeh Vašich turistických plánov a zámerov. Vyznávačov extrémnych športov upozorňujeme na fakt, že vo Vysokých Tatrách je každá činnosť mimo vyznačených turistických chodníkov a lyžiarskych trás, možná len v súlade s návštevným poriadkom TANAPu.
ZIMA
|
|
Vysoké Tatry sú ideálnou destináciou pre milovníkov zimných športov. Alpský reliéf pohoria a snehová pokrývka, ktorá sa vo vyšších polohách našich hôr udržuje po dobu šiestich mesiacov, priťahuje pozornosť skúsených lyžiarov z celého sveta.
Najvyššie položené a zároveň najlepšie tatranské stredisko zjazdového lyžovania sa nachádza nad Tatranskou Lomnicou. Svojím prevýšením, rozlohou a kvalitou lyžiarskych tratí patrí medzi to najlepšie, čo Slovensko môže lyžiarom v súčasnosti poskytnúť.
Štrbské Pleso ponúka okrem zjazdových tratí pod Predným Soliskom aj obľúbené lyžiarske bežecké okruhy.
S viacdňovým skipasom platným na Štrbskom Plese je možné lyžovať aj v Tatranskej Lomnici a v Starom Smokovci.
Lyžiarske stredisko Hrebienok sa nachádza v centrálnej časti mesta Vysoké Tatry, nad osadou Starý Smokovec, s ktorou je prepojené pozemnou lanovou dráhou a 2600 m dlhou sánkarskou dráhou. Lyžovanie závisí od nádielky prírodného snehu, pretože stredisko nemá zatiaľ systém technického zasnežovania.
LIEČBA
Unikátna vysokohorská klíma Vysokých Tatier a jej blahodárne účinky na ľudský organizmus, boli jedným z hlavných dôvodov vzniku tatranských osád. Liečba a prevencia má dodnes v štruktúre mesta nezastupiteľné miesto. Sanatória a liečebné ústavy sa špecializujú najmä na liečbu ochorení horných dýchacích ciest, klimatoterapiu a celkovú prevenciu voči civilizačným chorobám.
| |
|
Lomnický štít
|
|
|
REGIÓN
Mesto Vysoké Tatry sa nachádza na území Tatranského národného parku. V podtatranskej oblasti, ktorá sa delí na dva hlavné regióny, Spiš a Liptov, je veľa prírodných a turistických zaujímavostí, ktoré majú k Vysokým Tatrám priamu alebo nepriamu väzbu a bez návštevy ktorých, by bol pobyt turistov v našom meste neúplný. Medzi najvýznamnejšie regionálne atrakcie zaraďujeme splav rieky Dunajec na drevených pltiach, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, termálne kúpaliská v Bešeňovej, Liptovskom Jáne a vo Vrbove, pamiatky gotickej architektúry Spiša zaradené aj na zozname UNESCO, amfiteáter a prírodné múzeum drevených plastík vo Východnej, Národný park Slovenský raj, Demänovské jaskyne a Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Vysoké Tatry ponúkajú unikátnu kombináciu aktívneho pohybu vo vysokohorskom prostredí a relaxu v bazénoch s termálnou vodou v blízkom AquaCity v Poprade. Vo Veľkej Lomnici pod Vysokými Tatrami majú milovníci golfu možnosť vyskúšať si golfové ihriská.
PRÍRODA
Mesto Vysoké Tatry leží na území Tatranského národného parku (TANAP), najväčšieho a najstaršieho národného parku v Slovenskej republike, ktorý sa rozkladá na ploche 74111 ha. TANAP pokrýva rozsiahle územie Západných Tatier, Vysokých Tatier a Belianskych Tatier. Vznikol roku 1949, ako výsledok dlhoročnej snahy ochrancov prírody, zachovať jedno z najkrajších a najcennejších území v strednej Európe pre budúce generácie. Z geomorfologického hľadiska sú Vysoké Tatry, vzhľadom na počet štítov presahujúcich výšku 2500 m.n.m. (24), jediným karpatským pohorím, s charakterom veľhôr. Pohyb návštevníkov v tomto chránenom území je regulovaný a obmedzuje sa na vyznačené turistické chodníky a skialpinistické trasy. Počas zimnej sezóny (od 1.11. do 15. 6.) platí sezónna uzávera niektorých turistických chodníkov z dôvodu ochrany prírody a bezpečnosti návštevníkov. Všetky turistické chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi sú však prístupné celoročne.
MÚZEUM TANAP-u A BOTANICKÁ ZÁHRADA
Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici je zamerané na prezentáciu živej a neživej prírody a ľudskej aktivity v tomto území. Zbierky múzea obsahujú množstvo predmetov z oblasti botaniky, zoológie, histórie, kartografie, geológie a etnografie.
Expozícia tatranskej prírody je koncipovaná ako botanická záhrada v teréne neďaleko múzea. Na ploche takmer 3 hektáre predstavuje návštevníkom viac ako 290 bylín a drevín počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný porast až po vegetáciu alpínskeho a subalpínskeho stupňa. Prehliadková plocha je členená na 3 hlavné časti: žulová skalka, vápencová skalka a rašelinisko.
VYSOKÉ TATRY BEZ BARIÉR
V rámci projektu „Tatry bez bariér“ bolo vo Vysokých Tatrách vybudovaných niekoľko chodníkov pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu. Spolu je takto sprístupnených viac ako tridsať kilometrov turistických chodníkov. Najnavštevovanejší je chodník z Hrebienka k Rainerovej chate. Tento chodník nesie meno anglickej kráľovnej Alžbety II, ktorá tu počas svojej návštevy Slovenska odhalila pamätnú tabuľu. V Belianskych Tatrách je sprístupnená trasa z Tatranskej Javoriny k horárni Podmuráň, dlhá 1,9 km. V oblasti Podmuráň je určite zaujímavou aj náučná geologická plocha, v ktorej dominujú vzorky jednotlivých druhov hornín, ktoré sa vo Vysokých Tatrách nachádzajú od ich vzniku až dodnes.
|
|