Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
01.12.2023
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Zálesie

Skutočná poloha obce Zálesie
 Zvýraznená atrakcia:  Chalupárstvo
   
Zálesie patrí k najmladším obciam Zamaguria. Nachádza sa na úpätí severných svahoch Spišskej Magury, nad Zálesianskym potokom, ktorý ústi do potoka Rieka pri Matiašovciach.
Obec bola založená v roku 1636 na valaskom práve pod názvom Gibeľ a miestni obyvatelia tento názov používajú do dnes. Obec dlhý čas patrila vlastníkom hradu v Niedzici.
Obyvateľstvo sa živilo poľnohospodárstvom a prácou v lese. V súčasnej dobe mnoho pôvodných obyvateľov býva v okolitých priemyselných a poľnohospodárskych sídlach a v obci po nich ostali zachované goralské usadlosti, ktoré sa v mnohých prípadoch využívajú na chalupárstvo.
Umiestnenie obce mimo hlavnej dopravnej trasy a pritom nie ďaleko od najdôležitejších turistických centier Zamaguria, vytvára ideálne predpoklady pre chalupársku a relaxačnú turistiku. Hrebeň Spišskej Magury, Pieniny, sídla so zachovanou ľudovou architektúrou, ako Osturňa, Jezerské a Havka, sú vyhľadávanými cieľmi pre autoturistiku kombinovanú s pešou turistikou, alebo pre cykloturistiku. V Červenom Kláštore majú turisti možnosť absolvovať aj plavbu na pltiach cez Prielom Dunajca, populárny je aj jeho prechod peši resp. na bicykli po náučnom turistickom chodníku až do obce Lesnica, alebo poľského kúpeľného mesta Szczawnica. Mimoriadnou výhodou je blízkosť automobilového hraničného prechodu do Poľska, v Lysej nad Dunajcom, čo umožňuje rozšíriť turistiku i na poľskú časť Pienin a Podhalia.
Ubytovacie zázemie pre turistov vytvárajú už spomínané chalupy a chalupárske osídlenie ako i ubytovacie zariadenie Zálesanka stojace uprostred obce s ubytovacou kapacitou cca 40 osôb.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore