Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
26.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


Magyarul

Deutch

English
Erb

Berg

Skutočná poloha obce Berg
 Zvýraznená atrakcia:  Pottenburg (hrad oficiálne patrí k obci Wolfsthal)
   
Berg-Berg letecky
Berg letecky
Informácie pre návštevníkov: Obecný úrad Berg
Starosta obce: Georg Hartl, Friedhofgasse 24, Telefon: 0676/3184615
Predseda vinohradníctva: Horst Pelzmann, Hauptstraße 27, Telefón: 02143/2588
Sekretariát obecného úradu: Erich Weintritt, Obecný úrad
Kontaktná osoba pre turistické príležitosti: Obecný úrad
Nadmorská výška: 154 m, Počet obyvateľov: 674
Prvá zmienka o obci pochádza z roku 862 ako „Pagus ad Pergo“. V súčasnosti jedna priateľská, milá agrárna a vinohradnícka obec. Prekrásne lesy, romantické vychádzkové trasy, ležiaca v bezprostrednej blízkosti k slovenským hraniciam (pri Bratislave). Medzinárodný hraničný prechod do Bratislavy. Z výhliadkovej veže na „Kráľovskej vyhliadke“ je možný lepší pohľad na maďarskú nížinu a na „Porta Hungarica“. Útulné a pre vynikajúce vína slávne vinárske podniky a pohostinstvá sa starajú o príjemný pobyt. Ideálne miesto pre výlety a pobyty pre rodiny s deťmi.
Pamätihodnosti v obci:
Farský kostol St. Anna zu Berg
farský kostol bol po prvý krát spomenutý v r. 1748, ako kaplnka. Starý kostol na vrchu bol zasvätený apoštolom Petrovi a Pavlovi a po posvätení nového kostola bol používaný už len pri príležitostných omšiach. V r. 1780 bol starý kostol zrušený a z jeho stavebného materiálu bola postavená veža na kostole sv. Anny. V r. 1863 bol kostol zväčšený a bol do vnútra integrovaný kríž z Pottenburgu.
Oltár je zasvätený sv. Anne.
Berg-Kaplnka sv. Petra a Paula
Kaplnka sv. Petra a Paula
Po 2. svetovej vojne bol klenba kostola viackrát renovovaná.
Kaplnka Mariahilfskapelle
V r. 1859 mimo obce postavená kaplnka Mariahilfskapelle. Pôvodne bola pútnickým miestom a nazývala sa tiež „Kaplnka Panny Márie„. Vo vnútri sa nachádzajú sochy oboch apoštolov Petra a Paula z starého kostola z vrchu.
Kaplnka sv. Petra a Paula
V r. 1982 bola kaplnka postavená na mieste pôvodného kostola na kopci, ktorý bol pôvodne obklopený cintorínom.
Pottenburg (hrad oficiálne patrí k obci Wolfsthal)
Na vrchu kopca medzi Wolfsthalom a Bergom sa nachádza ruina hradu Pottenburg. Jedna šľachtičná „Adola auf Potinopurch“ dala postaviť hrad niekedy v r. 955-1025. Neskôr hrad zmenil viackrát majiteľa. Vojvoda Čiech a neskoršie kráľ Ottakar II., Otto von Pottenpurch (1253), rytier Ulrich Stuchs von Trautmannsdorf (1256), vojvoda Albert III. (1351, rytier Falkenstein zu Mannersdorf (1471) sú len niektorý z majiteľov hradu.
V r. 1519 nebol hrad už osídľovaný a v r. 1529, pri prvom nájazde Turkov veľmi poškodený. Pozostatky hradu s obrannou vežou sa zachovali dodnes.
Výhliadková veža „Kráľovská vyhliadka“ s 20m výškou (nádherný výhľad do diaľky na maďarskú nížinu).
Pamätník Arne Karlsson – na ceste k Centru voľného času bol v r. 1961 posvätený pamätník, švédsky kríž „Schwedenkreuz“. Arne Karlsson, pracovník švédskej pomocnej organizácie „Rädda Barnen Österreich“, bol 11. júna 1947 na tomto mieste pri vykonávaní humanitárnej misie zastrelený z vojenskej vyhliadky ruskej okupačnej mocnosti.
Pamätná tabuľa Franzosenmarterl – na rozdvojke hlavných ulíc, Hauptstraße a Weinbergstraße, bol postavený pamätník na pamiatku francúzskych vojen (1806 – 18809) tam, kde boli pochované telá padlých francúzskych vojakov. Neskôr boli tieto pozostatky prevezené do Francúzska.
Stĺp sv. Márie – Morový stĺp – na bývalom okraji obce Berg, na hranici s (pôvodná rak.-uhorská hranica) Burgenlandom, bol pravdepodobne na pamiatku morovej epidémie, pri ktorej zomrelo mnoho ľudí, v r. 1679 postavený morový stĺp. V roku 1999 bol zrenovovaný.
Pamätná tabuľa na turecké nájazdy – na severnom svahu obce, na ulici Kellergasse, bol postavený pamätník na smutné spomienky na turecké nájazdy (1529 a 1683), na zavraždených obyvateľov Bergu.
Vojnový pamätník – vojaci, ktorý sa vrátili z 1. svet. vojny vytvorili priateľský spolok a postavili v r. 1921 priamo vedľa farského kostola vojnový pamätník. Jedna kamenná tabuľa s menami padlých priateľov z oboch svetových vojen má pripomínať týchto hrdinov.
Berg-Výhliadková veža „Kráľovská vyhliadka“
Výhliadková veža „Kráľovská vyhliadka“
Všeobecné zariadenia:
Autobusový prípoj, doktor, banka, železničná stanica vzdialená 4 km, bankomat.
Šport a možnosti pre voľný čas:
futbalové ihrisko, tenisové kurty, basketbalov ihrisko, možnosti pre cyklistiku, prechádzky, rybolov, jazero na kúpanie, jazda kočoch s koňským záprahom, jazda na povoze.
Možnosti na ubytovanie:
v susedných dedinkách Kittsee (2 km) a Wolfsthal (4 km)
Reštaurácie a pohostinstvá:
Kaviareň - Reštaurácia Ferdinand Burkhart, Hauptstraße 23, Tel. 02143/2237
Pizzéria „Al Caponne“, Hauptstraße 1, Tel. 02143/2030
Bary/Nočné kluby/Diskotéky:
Diskotéka ,,C 2", Ferdinand Burkhart, Hauptstraße 23, Tel. 02143/2237
Viechy / vinárne:
Pelzmann Horst, Hauptstraße 27, Tel. 02143/2588

       


   ...ďaľšie obrázky obce Berg:
Berg-Kellergasse
Kellergasse
Berg-Panoráma
Panoráma
Berg-Panoráma
Panoráma
Berg-Panoráma
Panoráma
Berg-Pottenburg
Pottenburg
Berg-Pottenburg
Pottenburg
Berg-Pottenburg
Pottenburg
Berg-Pottenburg
Pottenburg
Berg-Pottenburg
Pottenburg
Berg-Pottenburg
Pottenburg
Berg-Pottenburg
Pottenburg
Berg-Kostol
Kostol


Domovská stránka obce:
http://www.gemeindeberg.at
Email adresa obce:
sekretariat@gemeindeberg.at

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore