Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
24.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Červený Kláštor

Skutočná poloha obce Červený Kláštor
 Zvýraznená atrakcia:  Národná kultúrna pamiatka Červený kláštor, splav rieky Dunajec
   
Červený Kláštor leží na sútoku rieky Dunajec s potokom Lipník na štátnej hranici s Poľskom, severovýchodne od Vysokých Tatier v regióne, ktoré miestni obyvatelia nazývajú Zamagurie. Obcou prechádza hranica Pieninského národného parku a tvorí vstupnú bránu do národnej prírodnej rezervácii Prielom Dunajca. Je prirodzeným centrom cestovného ruchu v Zamagurí.
Dejiny obce sú zviazané s kláštorom, ktorý v roku 1319 založil magister Kakaš Berzevici, dedič a v tom čase majiteľ takmer všetkých majetkov na severozápadnom Spiši. V období 1329 až 1563 bol kláštor sídlom kartuziánov a v rokoch 1704 - 1782 tu sídlila rehoľa kamaldulov. V rokoch 1956 - 1966 štát zabezpečil obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky a kláštor sprístupnil verejnosti.
Doteraz nebol zreštaurovaný interiér goticko-barokového kostola. Pod klenbami kláštora, v ktorom sa nachádza zaujímavé múzeum, je počas sezóny čulý ruch.
Červený Kláštor leží na hranici Pieninského národného parku a priamo sa dotýka národnej prírodnej rezervácií Prielom Dunajca. Pieninský národný park je najmenší ale aj najmalebnejší národný park na Slovensku. Jeho výmera je 3750 ha a naväzuje na poľský Pieninský národný park s výmerou 2360 ha. Časti územia oboch národných parkov, v roku 1932, tvorili základ prvého medzinárodného parku v Európe. Pred kláštorom sa nachádza chránený areál Pieninské lipy.
Ubytovacie zázemie pre turistov vytvárajú dva blízke kempingy a stanové tábory s nádherným pohľadom na Tri koruny, ktoré ležia priamo na brehu Dunajca. V obci sú tri hotely, jeden sa nachádza pred obcou, druhý priamo v objekte Červeného kláštora a tretí v časti Smerdžonka. Ďalej sa tu nachádzajú chatky, penzióny, lyžiarsky vlek a rybník.
Je tu aj sídlo Správy Pieninského národného parku a infocentrum.
Z Červeného Kláštora majú turisti možnosť plavby cez Prielom Dunajca na pltiach, populárny je aj jeho prechod peši resp. na bicykli po náučnom turistickom chodníku až do obce Lesnica, alebo poľského kúpeľného mesta Szczawnica.
Na hraničnom priechode do Sromowiec sa plánuje postavenie kompy na prepravu osôb cez rieku Dunajec.
Medzi najvýznamnejšie podujatia, ktoré sa tu každoročne organizujú, patria Zamagurské folklórne slávnosti v júni a vodácka športová akcia Medzinárodný pieninský slalom v septembri.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore