Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
27.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch
Erb

Chyžné

Skutočná poloha obce Chyžné
 Zvýraznená atrakcia:  Oltár Zjavenia Panne Márii
   
Chyžné-Oltár v rímskokatolíckom kostole
Oltár v rímskokatolíckom kostole
Obec Chyžné leží vo východnej časti Revúckej vrchoviny približne 8 km južne od okresného mesta Revúca. Je mimo hlavnej cesty a možno sa do nej dostať z obce Lubeník, od ktorej je vzdialená 1 km.
Dominantnou obce je evanjelický kostol postavený v r. 1886.
Prvá známa písomná zmienka o obci je z roku 427, je však možno predpokladať, že jestvovala už oveľa skôr. Možno tak predpokladať podľa ranogotického rímsko-katolíckeho kostola z konca 13.storočia. Nenápadný kostolík, pri ktorom je drevená zvonica bol vyhlásený za NKP a je vzácny predovšetkým svojou freskovou výzdobou a oltárom Zjavenia Panne Márii z dielne majstra Pavla z Levoče. Práve preto bol zaradený do projektu Gotická cesta.
Obec svojho času preslávil aj evanjelický kňaz, spisovateľ a básnik S. Tomášik, predovšetkým hymnickou piesňou "Hej Slováci" V obci má pamätnú tabuľu, izbu i náhrobník.
V súčasnej dobe žije v obci 417 obyvateľov. Obyvatelia sú v prevažnej miere zamestnaní v blízkych magnezitových závodoch, ale i na družstve a u štátnych lesov.
Obec má vlastný obecný úrad. Sú v nej dve predajne potravín, jedno pohostinstvo a jeden súkromný autoservis. V obci je tiež Evanjelický farský úrad.
Kataster obce má rozlohu 1952 ha a to od nadmorskej výšky 280 do 1409 m. Je teda vhodný aj na pešiu turistiku. Kataster je dobrým poľovným a výborným hubárskym revírom.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore