Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
27.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Rajec

Skutočná poloha mesta Rajec
 Zvýraznená atrakcia:  Historické námestie z 15. až 16. storočia
   
Rajec-Historická budova radnice v Rajci
Historická budova radnice v Rajci
Mesto Rajec leží 21 km od okresného mesta Žilina uprostred Rajeckej doliny, z východu lemovanej pohorím Malej Fatry, zo západu Strážovskými vrchmi, v nadmorskej výške 455 m n.m.
Mesto je najstaršou osadou Rajeckej doliny. Rajec sa prvýkrát spomína v roku 1193 v listine kráľa Bellu III., ale ako mesto až v roku 1397. Hospodársky rast mesta významne ovplyvňovali v 17. až 19. storočí rozvinuté remeslá združované v cechoch. Najstaršie boli cechy súkenníkov, obuvníkov, mäsiarov, ako aj garbiarov a čižmárov. Najslávnejším remeslom bolo garbiarstvo a čižmárstvo. V 18. storočí sa Rajec po celej Európe preslávil výrobou tzv. „rajčoviny“, z ktorej sa šili červené kožené čižmy nazývané „kordovánky“. Mesto sa v minulosti preslávilo aj výrobou organov, ktoré vyšli z dielne rodiny Pažických. Od roku 1757 do roku 1879 tu pôsobili tri generácie týchto majstrov.
Život mesta, rozvoj kultúry, hospodárstva a duchovna po celé stáročia formovali tri hlavné náboženstvá – katolícke, evanjelické a židovské. K významným rajeckým rodákom patrí zoológ a prírodovedec Ján Frivaldský a Juraj Slota, ktorý svojou literárnou činnosťou spájal generáciu štúrovcov a kollárovcov. Bol tiež spoluzakladateľom Matice slovenskej a Spolku sv. Vojtecha. Z Rajca pochádza aj sochár Rudolf Pribiš a maliar Vladimír Kompánek.
Stred mesta tvorí historické štvoruholníkové námestie z 15. storočia, v strede ktorého stojí radnica postavená v 16. storočí. V južnej časti námestia sa nachádza jednoposchodová renesančná budova zo 17. storočia, v ktorej sídli Mestské múzeum. Na námestí sa zachoval Trojičný stĺp z roku 1818. Excentricky od námestia, v juhovýchodnej, najstaršej časti mesta, pod cintorínskym kopcom stojí rímskokatolícky kostol sv. Ladislava z roku 1368, vedľa kostola je Stará fara z roku 1657.
Rajec-Termálne kúpalisko v Rajci
Termálne kúpalisko v Rajci
V Rajci a jeho blízkom okolí sú vhodné podmienky na aktívne prežitie voľného času, či už je to pobyt na termálnom kúpalisku Veronika, rybolov na rybníku Košiare, cykloturistika, turistika, jazda na koni, bežecké a zjazdové lyžovanie, návšteva fitnescentra a v blízkej budúcnosti aj v športovo-relaxačnom areáli Charubina, kde sa buduje prvé golfové ihrisko na severnom Považí.
Od roku 1984 sa v meste vždy v druhú augustovú sobotu organizuje Veľký rajecký deň - Rajecký maratón a jarmok, spojený s celodenným kultúrnym programom. Pretek si udržiava povesť druhého najlepšie zorganizovaného maratónu na Slovensku. Svedčí o tom i stúpajúci počet domácich i zahraničných pretekárov. Do cieľa dobehlo už 55 Rajčanov.

A K T U A L I T A :

9.8.2008 (sobota):   V E Ľ K Ý   R A J E C KÝ   D E Ň

- RAJECKÝ JARMOK

- 25. ROČNÍK RAJECKÉHO MARATÓNU

- CELODENNÝ KULTÚRNO - ŠPORTOVÝ PROGRAM
Rajec-       
Domovská stránka mesta:
http://www.rajec.sk
Email adresa mesta:
msu@rajec.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore