Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
16.04.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Dolná Strehová

Skutočná poloha obce Dolná Strehová
 Zvýraznená atrakcia:  Termálne prameňe a kúpalisko
   
Dolná Strehová-Kúpalisko
Kúpalisko
Obec leží v severnej časti Ipeľskej kotliny a počet obyvateľov je 1050.
Prvá písomná zmienka o obci je z r. 1245.
Dominantou je rokokovo-klasicistický kaštieľ z 18. stor., v ktorom sa nachádza expozícia veľkého slovenského básnika Imre Madácha. Pri kaštieli sa nachádza hrobka I.Madácha so sochou Adama - hlavnej postavy z Tragédie človeka. Zo sakrálnych stavieb sa zachoval neskororenesančný kostol (ev.a.v.) z roku 1625 a v roku 1819 bol prestavaný na spôsob barokovo-klasicistických evanjelických tolerančných chrámov. Ďalej je to pôvodne klasicistický kostol „Nanebovzatie Panny Márie“ (rímskokatol.) z druhej tretiny 18. storočia.Obec má aj veľmi bohatú literárnu tradíciu. V 16. a 17. storočí tu pôsobil Ján Rimaj, ktorý písal básne po slovensky i po maďarsky. V Dolnej Strehovej sa narodil aj Ján Severíni, predchodca slovenského osvietenstva. Roku 1766 tu zomrel básnik a autor veršovanej kroniky o zemetrasení v Lisabone Ján Čerňanský. Rok tu študoval aj uhorský polyhistor Matej Bel. S vývojom obce je úzko spojený rod Madáchovcov, z ktorých dvaja už v 17. storočí boli literárne činní. Dolná Strehová je rodiskom Imre Madácha (21.1.1823), autora vynikajúceho literárneho diela Tragédie človeka.
Obec je pre široké okolie známa termálnymi prameňmi a kúpaliskom, ktoré má dennú kapacitu až 3000 rekreantov. Termálne kúpalisko sa rozkladá na ploche 6 ha a teplota vody termálnych prameňov je 36 stupňov. Päť bazénov (športový, rekreačný, sedací a dva detské) ponúka letné radosti dovolenkárom už od skorého leta.
Dolná Strehová-Kostol
Kostol
Nemenej zaujímavá je aj možnosť jazdy na koňoch.
Ubytovacie kapacity sú dobré, nachádzajú sa tu chatky, UNIMO-bunky, turistická ubytovňa PRAMEŇ, autokempingy. V areáli kúpaliska sú vybudované stravovacie zariadenia, kúpalisko je otvorené denne od 8,00 do 20,00 hod.
Pre poľovníkov ponúkame v bezprostrednom okolí danieliu oboru, háje, lesy plné húb. Pre rybárov zarybnené rieky Ipeľ, Tisovník a priehradu Ľuboreč.

       
Domovská stránka obce:
http://www.strehova.sk/
Email adresa obce:
obec@dolnastrehova.sk,

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore