Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
16.04.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch
Erb

Dunajská Streda

Skutočná poloha mesta Dunajská Streda
 Zvýraznená atrakcia:  Žltý kaštieľ
   
Dunajská Streda-

Dunajská Streda je starodávnou usadlosťou, ktorá leží v srdci Žitného ostrova.
Mesto sa rozprestiera v oblasti medzi železničnou a hlavnou cestnou komunikáciou, ktorá spája Bratislavu a Komárno. Podľa údajov z roku 1999 je počet obyvateľov mesta 24 894, rozloha je 3145 ha.
Mesto tvoria tri časti: Dunajská Streda, Malé Blahovo a Mliečany.
Prvé písomnosti o meste Dunajská Streda siahajú do obdobia v roku 1250 v ktorom sa vyskytuje názov mesta ako "Zerdahely", ale obec pravdepodobne existovala už v strede 12.storočia. Názov mesta pochádza z najstaršej výsady mesta, výsady stredňajšieho jarmoku. Približne v strede 15. storočia získalo mesto titul poľného mesta. V stredoveku bolo obklopené osadami Nemešseg, Újfalu (predtým Pókatelek, Tótújfalu) a Előtejed. Súčasné mesto vzniklo spojením týchto osád v roku 1899 pod názvom Dunajská Streda.
Na začiatku 20. storočia už bola Dunajská Streda významným hospodárskym a administratívnym centrom Žitného ostrova. Založilo sa tu veľa spracovateľských podnikov a bolo centrom viacerých štátnych administratívnych inštitúcií. Dunajská Streda je bohatá na kultúrne tradície. Prvou kultúrnou inštitúciou bolo Casino založené v roku 1860. Malo predovšetkým ľudovo-vzdelávaciu funkciu a malo k dispozícii knižnicu s 1500 zväzkami.
V súčasnosti sa kultúrny život mesta sústreďuje hlavne v Mestskom kultúrnom stredisku, Vámbéryho literárnej kaviarni, Žitnoostrovskom múzeu, vysunutom stredisku Slovenskej národnej galérie vo Vermešovej vile, Galérii súčasných maďarských umelcov a súkromnej Galérii ART MA.
Náštevníci Dunajskej Stredy môžu sa zoznámiť aj s historickými pamiatkami mesta.
Rímsko-katolícky kostol na Vámbéryho námestí bol postavený v románskom štýle a jeden z našich zdrojov ho po prvý raz uvádza v roku 1341. Bol viackrát prestavaný: v roku 1518 bola k nemu pristavaná bočná loď v neskorom gotickom štýle. Na prelome 18. a 19. storočia bol zrenovovaný v barokovom štýle.
Štylizovaný Evanjelický kostol postavený v neo-románskom štýle sa nachádza na Hlavnej ulici. Bol postavený v roku 1937. Do obdobia odovzdania nového kostola slúžil evanjelický kostol aj reformovanej cirkvi na uskutočnenie bohoslužieb.
Jednou z najstarších a najzaujímavejších budov mesta je v barokovom štýle postavený Žltý kaštieľ, ktorý sa nachádza na Muzejnej ulici. Kaštieľ dal postaviť Pápež Miklóš Kondé v 18. storočí (stavebné práce sa skončili v roku 1770). Od rokov 1970-72 poskytujú priestory kaštieľa domov pre Žitnoostrovné múzeum.
Pre návštevníkov je atrakciou aj prestavané mestské centrum podľa návrhov svetoznámeho architekta Imre Makoveca. Centrum získalo nový vzhľad v rokoch 1995-1999. Budovy ako Obchodné centrum Fontána a komplex budov Poštovej banky vrátili Hlavnej ulici jej starý nádych.
Od sedemdesiatich rokov sa mesto stalo centrom turistického ruchu. Vybudovalo sa termálne kúpalisko s viacerými bazénmi, krytou plavárňou, športovými a kempingovými možnosťami.
Mesto disponuje futbalovým štadiónom, ktoré má dvanásťtisíc miest na sedenie.
Milovníci zimných športov si môžu vyskúšať možnosti mestského umelého klziska.
Na konci sedemdesiatich rokov znovu ožila tradícia jarmoku. Mestská samospráva každoročne organizuje už tradičný trojdňový Žitnoostrovský jarmok.
Od roku 1976 sa v Dunajskej Strede každoročne koná Podunajská jar, ktorá je celoštátnou súťažou detských, bábkových, činoherných a literárnych javiskových hier.

       
Domovská stránka mesta:
http://www.dunstreda.sk
Email adresa mesta:
primator@dunstreda.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore