Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
27.05.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Banská Bystrica

Skutočná poloha mesta Banská Bystrica
 Zvýraznená atrakcia:  Štátna Opera, Jedinečné Literárno - hudobné múzeum.
   
Banská Bystrica-

"Za živa v Bystrici, po smrti v nebi"

Banská Bystrica sa nachádza uprostred Slovenska, v nadmorskej výške 342-362 metrov a má rozlohu 407 hektárov.
Mesto má starú a vzácnu históriu. Uhorský kráľ Belo IV. už v roku 1255 povýšil osadu na mesto. Na prelome 15. a 16. stor. Ján a Juraj Thurzovci spolu s podnikateľom Jakubom Fuggerom z Augsburgu vytvorili Thurzovsko - fuggerovskú ťažiarsku spoločnosť, ktorá na území Uhorska nemala páru. Vyvážala kovy do nemeckých, poľských, talianskych a holandských miest.
Už pred 400 rokmi sa tu tlačili knihy, v 1577 vznikla v meste jedna z prvých tlačiarní na Slovensku.
Banskobystrická textilka z 1725 patrí k začiatkom manufaktúr na Slovensku. V Banskej Bystrici si dlhé stáročia udržiavali vysokú úroveň cirkevné školstvo, kultúra a osveta. K ďalšiemu postupnému rozmachu mesta došlo po vzniku Československa.
Medzi dvomi svetovými vojnami Banská Bystrica mala povesť jedného z najkrajších československých miest. Strategická poloha a vhodné zázemie predurčili mesto v období II. svetovej vojny k úlohe centra protifašistického odboja a národnooslobodzovacieho hnutia. 29. augusta 1944 tu bolo vyhlásené Slovenské národné povstanie.
Pozoruhodnosti, rarity, zaujímavosti:
Po vojne sa mesto ako sídlo kraja značne rozrástlo, počet obyvateľov vzrástol šesťnásobne a Banská Bystrica sa stala administratívnym, kultúrnym, školským a spoločenským centrom stredoslovenského regiónu. Je sídlom Kancelárie prezidenta SR.
Z hľadiska ekonomického zázemia sa mimoriadne perspektívnym odvetvím javí bankovníctvo a finančníctvo, stále dynamickejšie sa rozvíja cestovný ruch a výstavníctvo.
V Banskej Bystrici sa nachádza Štátna Opera, profesionálne bábkové Divadlo na rázcestí, je tu Múzeum SNP, Stredoslovenské múzeum a jedinečné Literárno - hudobné múzeum. Štátna vedecká knižnica v máji 2001 oslávila 75. výročie svojho vzniku.
Banská Bystrica je aj významným slovenským centrom športu a turistiky. V celom okolí mesta sú k dispozícii lyžiarske vleky, bežecké dráhy a mostíky. Samozrejme sú príležitosti na Ubytovanie

       
Domovská stránka mesta:
http://www.banskabystrica.sk
Email adresa mesta:
kancelariaprimatora@misbb.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore