Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
24.07.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English
Erb

Fiľakovo

Skutočná poloha mesta Fiľakovo
 Zvýraznená atrakcia:  Fiľakovský hrad
   
Fiľakovo-Fiľakovský hrad
Fiľakovský hrad
Mesto Fiľakovo leží v juhovýchodnej časti Lučenského okresu, 15 km od hraničného prechodu s Maďarskou republikou. Počet obyvateľov mesta sa pohybuje nad hranicou 10.000 obyvateľov. Hoci počtom obyvateľov patrí k menším mestám, jeho história je veľmi pestrá a bohatá.
Prvý písomný záznam o osade s právom mýta pochádza z roku 1246, teda v roku 2001 mesto oslávi už 755 rokov od prvého písomného záznamu o jeho existencii. Mesto bolo v stredoveku kráľovským mestom a spolu s hradom bolo striedavo v područí významných šľachtických rodín Uhorska (Matúš Čák, Bebekovci, Perényovci, Koháryovci, Coburgovci).
Fiľakovský hrad sa vypína na skalnej vyvýšenine v strede mesta a tvorí jeho dominantu. Pozostáva z troch častí: z horného, stredného a dolného hradu.
V roku 1554 hrad dobyli Turci a takmer 40 rokov bol sídlom fiľakovského sandžaku, pod správu ktorého patrila väčšina južného Slovenska. Turci vo Fiľakove opevnili múry mesta, vybudovali turecké kúpele, kvetinové a ovocné záhrady, obchody, remeselnícke dielne, zdokonalili hradný vodovod, studňu a cisternu.
V 17. storočí sa Fiľakovský hrad stal sídlom komitátov Novohrad, Hont, Heveš a Pešť. V roku 1682 posádka hradu bránila Fiľakovo pred tureckou armádou. Zradou veliteľa hradnej stráže sa hrad opäť dostal do rúk Turkov, ktorí ho potom vyhodili do povetria. Vypálené mesto sa opäť postupne osídľovalo, ale hrad zostal v ruinách. V 70. rokoch nášho storočia Ústav pamiatkovej starostlivosti pristúpil k rekonštrukčno-spevňovacím prácam. V uplynulom desaťročí aj samospráva mesta venoval pozornosť tejto významnej historickej a kultúrnej pamiatke a za pomoci z prostriedkov fondu PRO SLOVAKIA a Štátneho fondu životného prostredia a finančných zdrojov mesta sa podarilo urobiť rekonštrukciu Bebekovej veže, vybudovanie náučného chodníka a prístupových ciest aj k najvyššie položeným miestam v hrade.
Hrad je sprístupnený k prehliadkam pre širokú verejnosť, najmä však turistov, ktorí navštívia naše mesto od roku 1993, v hlavnej turistickej sezóne od 1. apríla do 30. septembra spolu s odborným turistickým sprievodcom.
V tomto období je hrad otvorený denne, okrem pondelka v čase od 10.00 do 18.00 hod. Návštevníci hradu sa môžu takto oboznámiť nielen s históriou hradu a mesta, ale súčasne môžu navštíviť aj mestské múzeum, v ktorom sa nachádzajú artefakty z histórie mesta a blízkeho okolia.

       
Domovská stránka mesta:
http://www.filakovo.sk
Email adresa mesta:
primator@filakovo.sk

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore