Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
20.06.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

Gemer

Skutočná poloha obce Gemer
   
Gemer-

Obec vznikla z osady pod hradom Gemer,písomne doloženej rokom 1198. Hrad vybudovaný na mieste starého slovanského hradiska plnil funkcie pevnosti župy Gemera na prístup do oblasti. Obec bola od 14. storočia sídlom župy a v 15. storočí sa stala mestečkom.
Obec bola významnou kovolejárskou a obchodníckou osadou. Jej vznik siaha do mladšej bronzovej doby. Z tohto obcobia tu bol objav bronzových predmetov. V súčastnosti je bohatou archeologickou lokalitou s nálezmi bukovohorskej kultúry. V obci bolo aj nižšie gymnázium v 17. - 19. storočí. Na tomto gymnáziu študovali Ján Kalinčiak, Janko Kráľ, P. M. Bohúň, Samo Chalupka, Ján Matuška a viacerí predstaviteli slovenskej literatúry.
Je tu navštevovaná lokalita stredovekého hradu. Medzi kultúrne pamiatky patrí kaštieľ barokovo-klasicistický z 18. storočia, ktorý bol postavený na starom základe, potm kostol evanjelický neogotický z roku 1882 a pomník kráľa Mateja.
Gemer-


       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore