Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
24.07.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!


English

Deutch

Gemerská Poloma

Skutočná poloha obce Gemerská Poloma
 Zvýraznená atrakcia:  Zásoby kvalitného mastenca
   
Rozloha: 5747 ha
Nadmorská výška: 342 m n.m. stred obce
Vzdialenosť od Rožňavy: 10 km
História a obyvateľstvo
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1282. Dnešný názov má od roku 1958 po zlúčení Malej a Veľkej Polomy. Patrila plešiveckým Bebekovcom. Obyvatelia sa zaoberali pastierstvom, spracovaním dreva, pílením dreveného uhlia a furmančením.
Kostol event. toler. z roku 1787, veža neorom. z roku 1874. Kostol rím.kat.barok-klas. z roku 1802. Gotický zvon z 15. storočia. Zvonica v Malej Polome barok z konca 18. storočia.
Obec je rodiskom Petra Madáča (1729-1805) stoličného lekára a Petra Kellnera Hostinského (1823-1873) básnika, historika, filozofa a novinára. Erb znázorňuje polomom zničený les, od ktorého bol odvodený miestny názov Poloma.
Príroda a architektúra
Obec leží na juhovýchode Slovenského rudohoria v doline rieky Slanej. Chotár tvoria fylity, porfyroidy a fylity s kryštalickými vápencami. Pozoruhodnosťou je objavenie veľkého ložiska mastenca európskeho významu v lokalite obce. Zásoby kvalitného mastenca ležia pod hrebeňom Slovenského rudohoria a novovybudovaná baňa na "zelenej lúke" bude prvou v strednej Európe za posledných 25 rokov. Mastenec by sa mal predávať predovšetkým v krajinách strednej a východnej Európy s využitím najmä v papierenskom, chemickom a farmaceutickom priemysle.
Ponuky návštevníkom a zaujímavosti v okolí
Vysoké stavy poľovnej zveri zaujmú poľovníkov i zberateľov trofejí. Okrem vysokej a diviačej zveri sa tu nachádzajú šelmy ako vlk a medveď. Veľa možností poskytuje okolie i športovým rybárom. Vychádzkové turistické trasy sú lákavé pre turistov počas celého roka.
Obec bola vždy známa bohatým kultúrnym životom. Darí sa tu nielen rozvoju tradičných ľudových remesiel ako ľudové rezbárstvo, paličkovanie, šitie krojov, ale najmä snaha o zachovanie ľudových tradícií. Obec reprezentujú tri folklórne skupiny, ev. a katolícky cirkevný spevokol.
Športové vyžitie umožňuje futbalový klub, stolnotenisový klub, turistický klub, klub aerobicu.

       

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore