Test
16.04.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!
Meniny pre SR na WWW.Tourist-Channel.sk   

english

magyarul

Atrakcie krajín strednej Európy


Pramene:
  
8 artézkych studní - zdroje pitnej vody:
V dolnej časti obce objavené bohaté zdroje pitnej vody, kde bolo vybudovaných 8 artézkych studní napojených na veľkokapacitný Ponitriansky skupinový vodovod.

Web stránka obce/mesta:  
Timoradza

  
Chatová osada "Kyslá":
V blízkosti Moštenice sa nachádza chatová osada "Kyslá" s možnosťou ubytovania a stravovania, v letných mesiacoch sú tu možnosti horského turizmu prechodom do známeho centra "Donovaly, ako aj na "Kozí chrbát", "Prašivú" a tiež na "Tále".

"Kyslá" je známa najmä svojou vynikajúcou minerálnou vodou.

Web stránka obce/mesta:  
Moštenica

  
CHKO Biele Karpaty:
V obci Nová Bošáca v rámci CHKO Biele Karpaty sa nachádzajú prírodné pamiatky:
MOČARINY - je cenným refúgiom fauny, najmä mäkkýšov. Z cicavcov stojí za pozornosť výskyt dulovnice väčšej i menšej a hraboša podzemného.
GRÚŇ - jednokosné lúky s veľkým množstvom vstavačov, na ktoré sú bohaté aj prírodné pamiatky LOPENÍČEK a BLAŽEJOVÁ.
BESCINNÉ - oblasť s výskytom kosatca trávolistého. Kataster obce je bohatý na zmiešané lesy, v ktorých je bohatý výskyt jedlých húb.
Veľký Lopeník (912 m) - veľký výskyt snežienky jarnej.
V katastrálnom území obce je veľký výskyt minerálnych prameňov (kysielok): Španie, U Ochodnických, Predpoloma, Šance.

Web stránka obce/mesta:  
Nová Bošáca

  
Geotermálny prameň:
Termálne kúpalisko má horúcu, silne mineralizovanú liečivú vodu, pulzujúcu pod obcou Podhájska. Rozprestiera sa na ploche 14 ha. Od roku 1973, kedy bol navŕtaný v hĺbke 1900m geotermálny prameň, vyrástol komplex s celoročnou prevádzkou. Pozostáva z dvoch veľkých sedacích bazénov s termálnou vodou, dvoch plaveckých bazénov 25 m, detského bazéna, športových ihrísk, detského areálu a solárií.

Web stránka obce/mesta:  
Podhájska

  
Herľanský gejzír:
Keďže v roku 1870 minerálne pramene nestačili kryť spotrebu minerálnych vôd, začal sa hĺbiť vrt, ktorého výsledkom bol svetový unikát - Herľanský gejzír.

Kúpeľný ráz obce zanikol po roku 1945, avšak svetová rarita, prírodný studený gejzír (hoci už postupne stratil na svojej sile) už takmer 130 rokov si zachováva jedinečnosť.

Základné údaje o herľanskom gejzíre:
- hĺbka je 404 m,
- pri erupcii dosahuje výšku cca 20 m,
- erupčná činnosť trvá 30 min.,
- interval medzi jednotlivými erupciami je 32 až 36 hod.,
- teplota vystrekovanej vody je 14-18 °C a voda je silne mineralizovaná.
  
Herľanský gejzír bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.

Web stránka obce/mesta:  
Herľany

  
Kúpeľné pramene:
Prvé spoľahlivé svedectvo o existencii osady villa Tapolcha a kúpeľných prameňov pochádza z listiny kráľa Ladislava Veľkého z roku 1376. Zemito - alkalické pramene sú však známe dávno pred týmto rokom. Vyvierajú z hĺbky 1500m v piatich prameňoch. Ich teplota sa pohybuje okolo 38 oC. O liečivú silu prameňov sa zaujímali lekári a vedci už v stredoveku a ich správy šírili povesť a známosť kúpeľov po celom Uhorsku. Rozmach dediny i kúpeľov bol citeľný najmä po roku 1899, keď sa dokončila železničná trať Žilina -Rajec.

Web stránka obce/mesta:  
Rajecké Teplice

  
Minerálne pramene:
Minerálne pramene: Pri hruške, Na Selách.

Web stránka obce/mesta:  
Zvolenská Slatina

  
Minerálne pramene a termálne vody:
Mesto vďaka kúpeľom, klimatickým podmienkam a bohatstvu krás okolitej prírody je ideálnym miestom na oddych, rekreáciu a regeneráciu.

V lete ponúka dve termálne kúpaliská, tenisové dvorce, široké možnosti pre pešiu turistiku a cykloturistiku, v zime zas umelú ľadovú plochu, okolité lyžiarske svahy s vlekmi a kvalitné bežecké trate.

Rozsiahlu sieť zariadení cestovného ruchu tvoria penzióny MILKA a PANDA, hotely LESNÍK, VYŠEHRAD, HOTEL G, kaštieľ v Diviakoch, rekreačné zariadenia RELAXTURIEC, pizzéria LAGAZELA, vináreň U PRIMÁTORA, ubytovne v TJ BANÍK a ATC Diviaky.

Web stránka obce/mesta:  
Turčianske Teplice

  
Minerálny prameň – Mädokýš:
V miestnom parku okrem prechádzok je možnosť aj rybolovu, návšteva arboreta spojená s nákupom drevín. V blízkosti parku sa nachádza miestny minerálny prameň – Mädokýš s príjemným posedením v krytom altánku s ohniskom.

Web stránka obce/mesta:  
Turčianska Štiavnička

  
Mitická slatina - minerálna voda:
Mitická slatina - minerálna voda. Ťažobný vrt MP-1 o hĺbke 120 m. Priaznivé účinky pri poruchách zažívacieho traktu, pri zápalových ochoreniach močových ciest - vyústená a prečerpávaná na plnenie fliaš - známa ako Mitická perlivá. Odber minerálnej vody je možný i v altánku v intraviláne obce, v časti Rožňové Mitice / Harmadovec/.

Web stránka obce/mesta:  
Trenčianske Mitice

  
Mojžišove pramene:
Obec je východiskom do príťažlivej Šútovskej doliny, v závere ktorej sa nachádza Šútovský vodopád, vysoký 38 m. Vodopád napájajú Mojžišove pramene vyvierajúce pod Hromovým.

Web stránka obce/mesta:  
Šútovo

  
Obecná studňa:
K ďalším výnimočnostiam obce bezosporu patrí obecná studňa, ktorá je pre svoju kvalitnú vodu stále využívaná a to napriek tomu, že obec má od roku 1954 vlastný vodovod.

Web stránka obce/mesta:  
Kráľovce Krnišov

  
Plážové kúpalisko:
Nachádza sa tu aj plážové kúpalisko, ktoré sa rozprestiera na ploche takmer dvoch hektárov. Súčasťou areálu kúpaliska je aj 50 m bazén, ihriská, stravovacie a ubytovacie zariadenia, stánky rýchleho občerstvenia, bežné služby, hotel, autocamping a pitné pramene minerálnej vody.

Web stránka obce/mesta:  
Tornaľa

  
Pramene jódo-brómovej liečivej vody:
Oblasť Slaná voda je charakteristická tým, že sa tam nachádzajú jedinečné pramene jódo-brómovej liečivej vody, ktoré sa v minulosti využívali na liečenie niektorých chorôb, ako napr. struma, tuberkulóza, rôzne kožné choroby a iné. Snahou obce je obnoviť v tejto oblasti kúpele, ktoré tu existovali od roku 1864 až do roku 1918 a tieto choroby sa tu úspešne liečili.

Web stránka obce/mesta:  
Oravská Polhora

  
Termálne minerálne pramene:
Kúpele ležia na úpätí Štiavnických vrchov v idylickej doline, cez ktorú preteká potok Teplá a sú zo všetkých strán obklopené bohatými ihličnatými a listnatými lesmi.
Čarokrásne údolie leží medzi Hliníkom nad Hronom a obcou Podhorie pri Banskej Štiavnici. Od železničnej stanice v Hliníku nad Hronom sú kúpele vzdialené 8 km a vedie cez ne cesta do historickej Banskej Štiavnice.
V Sklených Tepliciach vyvierajú termálne minerálne pramene s teplotou vody od 37 °C do 52,3 °C. Chemickým zložením patria k typu síranovo, vápenato-horečnatých hypotonických minerálnych vôd termálnych.
Sú to najvýznamnejšie minerálne pramene vulkanického písma. Pochádzajú z pozdĺžnych dolomiticko-vápencových vrstiev. Ich infiltrační územie je neďaleko od miest výverov. Všetky pramene majú príbuznú chemickú skladbu a fyzikálne vlastnosti.

Web stránka obce/mesta:  
Sklené Teplice

  
Termálne pramene a kúpalisko:
Obec je pre široké okolie známa termálnymi prameňmi a kúpaliskom, ktoré má dennú kapacitu až 3000 rekreantov. Termálne kúpalisko sa rozkladá na ploche 6 ha a teplota vody termálnych prameňov je 36 stupňov. Päť bazénov (športový, rekreačný, sedací a dva detské) ponúka letné radosti dovolenkárom už od skorého leta.

Web stránka obce/mesta:  
Dolná Streda

  
Termálny prameň:
Druhou známou tekutinou je voda z termálneho prameňa , ktorý využívali už viac ako pred 700 rokmi na svoju očistu po práci. Zistili, že teplá voda má liečivé účinky.
František Rákoczi II. mal úmysel vybudovať z Vyhieň kúpele podobné Karlovým Varom. S koncom 2. svetovej vojny skončila aj sláva kúpeľov, ktoré ešte pred 100 rokmi mávali v sezóne do 1000 hostí.

Web stránka obce/mesta:  
Vyhne

  
Vyvierajúci prameň:
V údolí potoka Vyvieranica je zaujímavý prírodný úkaz.Je to vyvierajúci prameň, ktorý celou svojou výdatnosťou napája potok totožného mena.

Web stránka obce/mesta:  
Medzibrod
Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore