www.tourist-channel.sk - Tourist-Channel - Vtáctvo Slovenska
Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
14.06.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

  
english

  english

Stránky vtáctvo Slovenska do dne±ného doa 14.06.2024, 07:06 nav±¶ívilo:
214023 žudí.

? ? pridaj nový článok ? ?

 
Neznámy páchateľ spôsobil škodu na vodnom vtáctve takmer za 5 miliónov korún
 
 
  Škodu za viac ako 4,8 milióna korún spôsobil zatiaľ neznámy páchateľ na Dubnickom štrkovisku, známom ako rybársky revír Dubnička tým, že zničil hniezdnu kolóniu chráneného druhu vtáka rybára riečneho a niekoľkých ďalších druhov vodných vtákov. Privolaná výjazdová skupina polície obhliadla miesto činu a vykonala fotodokumentáciu zničených hniezd. Pritom vypočula osobu ktorá sa v tom čase pohybovala v hniezdnej kolónii.

Podľa informácií Polície bolo začaté trestné stíhanie proti neznámemu páchateľovi vo veci porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Prípad je v štádiu preverovania a čaká sa na prípadné vznesenie obvinenia.

Páchateľ brutálnym spôsobom zničil minimálne 80 hniezd vtákov na hniezdnych ostrovčekoch tým, že rozbil vajcia, z ktorých sa práve liahli mláďatá. Dôvod jeho chovania je zatiaľ neznámy, a vzhľadom na to, že poškodený chránený a ohrozený druh nespôsobuje žiadne škody aj úplne nepochopiteľný.

Zničenie hniezd zistili členovia Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS), v sobotu 18. apríla 2002 v popoludňajších hodinách. Zničená kolónia rybárov riečnych na Dubnickom štrkovisku patrila k dvom najvýznamnejším hniezdiskám na Slovensku. Počet zničených hniezd tvorí 17 % celkovej hniezdnej populácie tohto druhu vtáka na Slovensku.

Rybár riečny je biely vták veľkosti hrdličky. Má červený zobák a na hlave má čiernu čiapočku. Žije pri vodách a hniezdi na štrkových ostrovčekoch na riekach alebo vodných plochách. Na Slovensku hniezdi do 480 párov rybárov riečnych. Spoločenská hodnota tohto vtáka ako aj jeho vývinových štádií, čiže aj mláďat alebo vajec je 20 000 Sk.

Na Slovensku je zakázané bezdôvodne zabíjať akékoľvek živočíchy a v prípade poškodenia alebo usmrtenia chránených druhov môže páchateľ čeliť peňažnej pokute a trestu odňatia slobody až do troch rokov. Ak je čin obzvlášť závažný je možné vymerať trest odňatia slobody až päť rokov.

-KONIEC-


Ďalšie informácie poskytne:
Rastislav Rybanič, riaditeľ Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku, tel.:02/55422185, 0905/476 779 rybanic@changenet.sk, www.sovs.sk

 
 
«    späť ...
 
 
 
 
tlač Vytlačiť obsah tejto stránky na tlačiareň.
,
uprav 
autor: Rastislav  Rybanič,     (3397)
 
Dnes má meniny: Meniny pre SR na WWW.Tourist-Channel.sk